REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Prezydent ustanowił 10 nowych Pomników Historii

  • Autor: PAP
  • 20 kwi 2018 15:28
fot. Fotolia

Prezydent Andrzej Duda ustanowił 10 nowych Pomników Historii; są wśród nich: Święta Lipka - sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn - zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, Rogalin - zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy.

REKLAMA

Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Oprócz prezydenta, wzięli w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceministrowie kultury: Jarosław Sellin i Magdalena Gawin, przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków prof. Bogumiła Rouba oraz p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w procesie wpisywania obiektów na listę Pomników Historii. "Rola prezydenta, oczywiście bardzo ważna, ale w całym tym procesie jest w sumie niewielka i mało czasochłonna, sprowadza się do podpisania rozporządzeń, sprowadza się do analizy tego, co zostało zaproponowane, natomiast przede wszystkim jest to wielka praca polegająca na analizie, ocenie obiektów, ich skatalogowaniu, a więc udaniu się także na miejsce, szczegółowym oględzinom, ocenie wartości przyrodniczej, ocenie wartości zabytkowej w zależności od tego, jaki jest charakter danego obiektu, ocenie wartości artystycznej, bo i ta ma znaczenie" - zwrócił uwagę Duda. "Państwo wykonujecie wielką pracę, która w tym roku ma ogromną intensywność, ja to wiem" - dodał.

Przypomniał, że chciał, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Dodał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał mu, że będzie ich "trochę ponad 100".

"Bardzo za to dziękuję, że ta lista Pomników Historii będzie w Polsce uwzględniała te tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które przecież wszyscy podziwiamy, państwo je reprezentujecie" - podkreślił prezydent.

Podziękował także "za opiekę nad tą piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami, niektóre były zbudowane np. przez Krzyżaków, jak chociażby Kwidzyn, ale to jest bogactwo kultury europejskiej, bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia, los nam powierzył i dziękuję państwu z całego serca, że o nie dbacie".

"Chcę powiedzieć, że ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielka satysfakcja, mam nadzieję, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać" - zaznaczył prezydent.

Minister kultury ocenił, że uroczystość jest "nie tylko symbolicznym potwierdzeniem tego, co jest ważne dla tożsamości, dla wspólnotowości tej dużej wspólnoty, małych wspólnot, tych małych polskich ojczyzn, ale także to jest spotkanie, w którym mówimy o pięknie".

"Zarówno dla pana prezydenta, jak i dla mnie to są takie uroczyste momenty, ale ktoś bardzo ciężko pracował żebyśmy mogli tego wpisu dokonać". Wicepremier Gliński podziękował wszystkim, którzy "dbają o to, żeby ten polski profesjonalizm w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, w dziedzinie pomników historii dalej był utrzymywany".

"Będziemy dalej tak, jak dotychczas, dbali o polską kulturę, o polskie dziedzictwo. Jak będzie trzeba, to będziemy zakupywali najcenniejsze dzieła sztuki dla Polski, dla polskiego narodu. Będziemy pod tym względem absolutnie konsekwentni, bo to jest nasz obowiązek. Robimy to dla Polski, robimy to dla naszej polskiej wspólnoty" - podkreślił szef MKiDN.

Gliński potwierdził także informację prezydenta, o tym, że na 100-lecie niepodległości "będziemy mieli na pewno ponad 100 Pomników Historii". "To jest takie zobowiązanie, ale to także jest dowód naszej ciężkiej pracy, ciężkiej pracy ludzi, którzy to przygotowują i dowód bogactwa polskiej kultury, bo tak jest wielu kandydatów i to dobrych kandydatów, których możemy na tę listę Pomników Historii zapisać" - mówił.

Na listę Pomników Historii wpisane zostały: Gdańsk - Twierdza Wisłoujście, Koszuty - zespół dworsko-parkowy, Krasiczyn - zespół zamkowo-parkowy, Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy, Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, Płock - Wzgórze Tumskie, Rogalin - zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, Strzelno - zespół dawnego klasztoru Norbertanek, Święta Lipka - sanktuarium pielgrzymkowe oraz Ujazd - ruiny zamku Krzyżtopór.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Dotychczas lista ta liczyła 81 obiektów, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald - jako pole bitwy, Wieliczka - kopalnia soli oraz Frombork - z zespołem katedralnym. Obecnie powiększyła się do 91 obiektów.

Koordynatorem realizacji procedury występowania z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uznania przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik Historii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie