×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prochownia w Warszawie w nowych rękach

  • Autor: UM Warszawa
  • 07 mar 2023 13:17
Prochownia w Warszawie w nowych rękach
Opiekę nad Prochownią w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia m.st. Warszawy, fot. shutterstock

Po wielu miesiącach zawirowań dotyczących Prochowni na warszawskim Żoliborzu głos w sprawie zabrał prezydent Rafał Trzaskowski. Wydał zarządzenie, zgodnie z którym opiekę nad obiektem w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Dotychczas nieruchomość pozostawała w zasobie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

REKLAMA

  • Prochownia znów ma być nie tylko punktem gastronomicznym, ale także miejscem wokół którego skupiać się będzie życie kulturalne dzielnicy.
  • Tym samym prezydent Rafał Trzaskowski wsłuchał się w głosy mieszkańców, którzy zgłaszali liczne zastrzeżenia do procedury wyboru.
  • Do nadzoru nad całą procedurą prezydent Warszawy wyznaczył swojego zastępcę – Tomasza Bratka. 

Prochownia to miejsce, które trwale wpisało się w żoliborską tkankę. Mamy pełną świadomość tego, jak istotną rolę pełniła w życiu tej dzielnicy. To nie był kolejny punkt gastronomiczny, to było także centrum życia kulturalnego. O miejsca, które ożywiają przestrzeń miejską nawet w czasach postępującej izolacji społecznej, należy dbać. Czas na uporządkowanie spraw związanych z Prochownią i jak najszybsze przywrócenie tego miejsca w formie, na którą czeka wiele mieszkanek i mieszkańców – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Zmieni się jedynie wysokość czynszu. Ta ma zostać dostosowana do stawek obowiązujących w analogicznych miejscach. Oczywiście wciąż będzie ona uwzględniała kulturotwórczy charakter miejsca, ale nie będzie już tak rażąco niska jak dawniej.

Do rozmów dotyczących prowadzenia lokalu w pierwszej kolejności zaproszona zostanie twórczyni miejsca. Jak zaznacza wiceprezydent Tomasz Bratek: doświadczenie wcześniejszego dzierżawcy stanowiło istotny wkład w tworzenie Prochowni.

Zaprosimy twórczynię Prochowni do rozmów. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować zasady współpracy zapewniające lepszą przyszłość temu miejscu. Priorytetem jest dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań żoliborzan – zarówno gości Prochowni, jak też okolicznych mieszkańców. Zgłaszali oni potrzebę wprowadzenia korekt w sposobie działania lokalu. Prochownia ma łączyć, a nie dzielić i tą zasadą będziemy się kierować – dodaje Bratek.

Jeśli nie skorzysta z oferty, miasto przeprowadzi otwarty konkurs, zapraszając do komisji konkursowej stronę społeczną. W całej procedurze nacisk ma być położony przede wszystkim na zapewnienie pełnej transparentności, tak podczas nawiązywania współpracy z dzierżawcą, jak i na późniejszych etapach funkcjonowania Prochowni. Ratusz pracuje też nad wykorzystaniem drugiego obiektu znajdującego się na terenie Parku, tj. Prochowni Południowej – nie wyklucza przeznaczenia do dzierżawy również tego obiektu.

- Liczymy, że uda się powrócić do współpracy z twórczynią tego kultowego lokalu. Jeśli spotkamy się z odmową, to dołożymy wszelkich starań, by dochować zasad równego dostępu podczas wyłaniania kolejnego dzierżawcy – zapewnia wiceprezydent Tomasz Bratek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie