Po wielu miesiącach zawirowań dotyczących Prochowni na warszawskim Żoliborzu głos w sprawie zabrał prezydent Rafał Trzaskowski. Wydał zarządzenie, zgodnie z którym opiekę nad obiektem w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Dotychczas nieruchomość pozostawała w zasobie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Prochownia to miejsce, które trwale wpisało się w żoliborską tkankę. Mamy pełną świadomość tego, jak istotną rolę pełniła w życiu tej dzielnicy. To nie był kolejny punkt gastronomiczny, to było także centrum życia kulturalnego. O miejsca, które ożywiają przestrzeń miejską nawet w czasach postępującej izolacji społecznej, należy dbać. Czas na uporządkowanie spraw związanych z Prochownią i jak najszybsze przywrócenie tego miejsca w formie, na którą czeka wiele mieszkanek i mieszkańców – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zmieni się jedynie wysokość czynszu. Ta ma zostać dostosowana do stawek obowiązujących w analogicznych miejscach. Oczywiście wciąż będzie ona uwzględniała kulturotwórczy charakter miejsca, ale nie będzie już tak rażąco niska jak dawniej.
Do rozmów dotyczących prowadzenia lokalu w pierwszej kolejności zaproszona zostanie twórczyni miejsca. Jak zaznacza wiceprezydent Tomasz Bratek: doświadczenie wcześniejszego dzierżawcy stanowiło istotny wkład w tworzenie Prochowni.
Zaprosimy twórczynię Prochowni do rozmów. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować zasady współpracy zapewniające lepszą przyszłość temu miejscu. Priorytetem jest dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań żoliborzan – zarówno gości Prochowni, jak też okolicznych mieszkańców. Zgłaszali oni potrzebę wprowadzenia korekt w sposobie działania lokalu. Prochownia ma łączyć, a nie dzielić i tą zasadą będziemy się kierować – dodaje Bratek.
Jeśli nie skorzysta z oferty, miasto przeprowadzi otwarty konkurs, zapraszając do komisji konkursowej stronę społeczną. W całej procedurze nacisk ma być położony przede wszystkim na zapewnienie pełnej transparentności, tak podczas nawiązywania współpracy z dzierżawcą, jak i na późniejszych etapach funkcjonowania Prochowni. Ratusz pracuje też nad wykorzystaniem drugiego obiektu znajdującego się na terenie Parku, tj. Prochowni Południowej – nie wyklucza przeznaczenia do dzierżawy również tego obiektu.
- Liczymy, że uda się powrócić do współpracy z twórczynią tego kultowego lokalu. Jeśli spotkamy się z odmową, to dołożymy wszelkich starań, by dochować zasad równego dostępu podczas wyłaniania kolejnego dzierżawcy – zapewnia wiceprezydent Tomasz Bratek.
Partner, Architekt Dedeco
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci