REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Prof. Fałkowski: odrestaurujemy fasady Zamku Królewskiego i Ogród Dolny

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2017 14:36
Prof. Fałkowski: odrestaurujemy fasady Zamku Królewskiego i Ogród Dolny
fot. pixabay

Plany Zamku Królewskiego na najbliższą przyszłość to będzie w dużym stopniu kontynuacja - powiedział we wtorek dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Zapowiedział dokończenie niezbędnych inwestycji m.in. odrestaurowanie Ogrodu Dolnego.

REKLAMA

Nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przedstawił we wtorek na konferencji prasowej plany na najbliższą przyszłość.

- Minął zaledwie tydzień, tydzień bardzo dla mnie intensywny - poznawania materii zamkowej, zespołu, który prowadzi Zamek; a jednocześnie jest to także tydzień, w którym przygotowywałem plany na najbliższą przyszłość zamkową, plany, które w dużym stopniu, z natury rzeczy będą kontynuacją - powiedział Fałkowski.

- Zamek po pierwsze musi przenosić pamięć i tradycję przez kolejne pokolenia, więc najbliższe lata nic w tej mierze nie zmienią, to będzie w najlepszym tego słowa znaczeniu trwanie i przypominanie o chwale państwa i narodu. Druga rzecz to jest dokończenie tych inwestycji, które są niezbędne, czyli trzeba odrestaurować fasady od Placu Zamkowego i trzeba dokończyć Ogrody Dolne zamkowe ku Wiśle, tak, żeby one były udostępnione i stworzyły nową drogą dostępu do Zamku dla szerokiej publiczności - wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami Fałkowski.

- To ma być miejsce gdzie będą festyny, gdzie będzie można dojść do Arkad Kubickiego i jednocześnie podziwiać założenie ogrodowe, które tam jest odtwarzane z pietyzmem i według wzorów historycznych, więc inwestycje to jest druga część tego zadania - zaznaczył dyrektor Zamku Królewskiego. - Trzecia to są wystawy czasowe, bo stała wystawa jest niezbędna i jeżeli będzie tylko taka możliwość będzie uzupełniana i wzbogacana- dodał.

Dyrektor Zamku Królewskiego zapowiedział m.in. dwie wystawy czasowe: "Marcello Bacciarelli (1731-1818). Najpiękniejsze portrety", i "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Wystawa w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - przygotowywaną wspólnie z MON, na 100-lecie odzyskania niepodległości.

- Bardzo chcielibyśmy wzbogacić wnętrza o niewielkie przedmioty użytkowe, o brązy, o rzeźby. Druga rzecz, tu już będzie to znacznie trudniejsze, jeżeli jakaś okazja się zdarzy, chcielibyśmy kupować malarstwo, z wyższej półki europejskiej - zwrócił uwagę dyrektor Zamku Królewskiego.

Fałkowski mówił także o obchodach 400-lecia Zamku Królewskiego, jako budowli skończonej, które przypadają na 2019 r.. - Chcemy to 400-lecie Zamku obchodzić w programie całorocznym, rok będzie się kończył wystawą o czasach Wazowskich, o tym jak sztuka tego okresu, polityka, kontekst cywilizacyjny, miejsce Polski na mapie Europy, jak to wszystko funkcjonowało i wyglądało w epoce królów z dynastii Wazów - podkreślił dyrektor Zamku.

Fałkowski zastąpił na stanowisku Przemysława Mrozowskiego.

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski (ur. w 1952 r.) to historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Jako współpracownik KOR i organizator podziemnych wydawnictw pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Wówczas został przyjęty ponownie na uniwersytet, doktoryzował się w 1986 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie