REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Prof. Zaguła o Expo 2022: przegrał najlepszy pomysł na wystawę

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2017 10:28
 Prof. Zaguła o Expo 2022: przegrał najlepszy pomysł na wystawę
fot. Nizio Design International

Przegrał najlepszy pomysł na Expo 2022, który stawiał w innym świetle wszystkie dotychczasowe koncepcje wystawy - powiedział  prof. Politechniki Łódzkiej Artur Zaguła. Podkreślił, że Łódź nie powinna rezygnować z rewitalizacji, bo jest to nieunikniony proces w tym mieście.

REKLAMA

Polska i Łódź rywalizację o organizację międzynarodowej wystawy Expo w 2022 roku przegrała w drugiej turze głosowania z Buenos Aires. W środę w tajnym głosowaniu krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE) w Paryżu stolica Argentyny uzyskała 62 głosy, o 6 więcej od Polski.

"Jestem zawiedziony, ale głównie z tego względu, że moim zdaniem zwyciężył najsłabszy z tematów zaproponowanych przez kandydatów. Przemysły kreatywne, które są hasłem Buenos Aires były modne 10 lat temu i kiedy obecnie Chiny wygrywają ze wszystkimi nie przemysłem kreatywnym, lecz robieniem interesów w fabrykach, wydaje mi się ono kiepskie pod względem intelektualnym" - ocenił w rozmowie z PAP prodziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska prof. PŁ Artur Zaguła.

W jego opinii niewielka różnica w głosowaniu świadczy o tym, że zwyciężyła "legenda odległego, rajskiego miejsca, która wpływa na ludzką wyobraźnię". Jak bowiem podkreślił, lepsze pod względem merytorycznym tematy zaproponowały stan Minnesota (USA): "Zdrowi ludzie, zdrowa planeta: zdrowie i dobre samopoczucie dla wszystkich" i przede wszystkim Polska: "City Re:Invented", czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

"Przegrał najlepszy pomysł, bo uważam, że Łódź zaproponowała najciekawszy temat pod względem merytorycznym. Stawiał on bowiem w innym świetle wszystkie dotychczasowe koncepcje wystawy Expo, która po raz pierwszy miała odbyć się nie na zdegradowanych obrzeżach miasta, ale w jego centrum. Z samego założenia oznaczało to budowę obiektów, które w przyszłości byłyby wykorzystane. W Łodzi było do zagospodarowania było ok. 30 ha w samym sercu aglomeracji. Szkoda, że nie chciano zrealizować dobrej koncepcji ożywienia tego ważnego fragmentu miasta" - tłumaczył ekspert ds. rewitalizacji.

Zaznaczył, że Łódź mimo przegranej w Paryżu powinna kontynuować dotychczasowe podejście do rewitalizacji, które już teraz stawia to miasto jako jeden z najbardziej intersujących w kraju ośrodków miejskich zajmujących się rewitalizacją.

"Tak jesteśmy postrzegani nie tylko w Polsce, ale także w Europie, co potwierdzają moje doświadczenie uczelniane. Przyjeżdżają do nas studenci m.in. z Holandii, którzy spośród kilku uczelni wybierają Łódź. Wiedzą bowiem, że tu najwięcej nauczą się o rewitalizacji, bo wiele już zostało w tym temacie zrobione, ale jest też jeszcze dużo do zrobienia" - wyjaśnił prof. Zaguła.

Dodał, że teraz trzeba znaleźć dobry pomysł na Nowe Centrum Łodzi (NCŁ), na którego części w ramach największego programu urbanistycznego i rewitalizacyjnego w historii miasta miało odbywać się Expo 2022.

"Rewitalizacja to nieunikniony proces, który musi następować w Łodzi. Miasta trzeba bowiem ponownie uczynić atrakcyjne, by zatrzymać tracenie mieszkańców. Nad tym pracuje magistrat pod dowództwem architekta miasta i te starania są widoczne" - podsumował wykładowca PŁ.

International Expo to tzw. małe Expo, które odbywa się, co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Temat argentyńskiej wystawy to "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej". Wystawę zaplanowano w terminie: 15 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie