REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Projekt Centrum z zieloną aleją

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2017 10:02
Projekt Centrum z zieloną aleją
fot. unsplash

Dziś ruszył drugi etap prac budowlanych w centrum Poznania na ulicy Święty Marcin. Powstanie tam "zielona aleja" stworzona z m.in. 65 nowych drzew - klonów i lip.

REKLAMA

Święty Marcin to jedna z głównych ulic stolicy Wielkopolski. To na niej właśnie odbywają się tradycyjne obchody imienin świętego Marcina, świętowane w Poznaniu wraz z narodowym Świętem Niepodległości. Przebudowa ulicy znajdującej się w samym centrum miasta rozpoczęła się na początku września. Od czwartku ruszyć ma drugi etap prac.

Jak podkreślił Ryszard Bączkowski z biura prasowego urzędu miasta, rozpoczęcie kolejnego etapu robót wiąże się z koniecznością usunięcia drzew, które obecnie znajdują się przy ul. Św. Marcin.

- Pas zieleni na ul. Św. Marcin musiał zostać usunięty, ponieważ docelowo w tym miejscu poprowadzone zostanie torowisko tramwajowe, które musi zostać przesunięte na północ. Jego nowa lokalizacja umożliwi w kolejnym etapie realizacji zadania wykonanie prawoskrętu torowiska w ul. Ratajczaka. Dlatego też pozostawienie w obecnym miejscu drzew uniemożliwiłoby jego powstanie o odpowiednich parametrach technicznych i właściwym promieniu łuku - wskazał Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Urząd miasta tłumaczył także, że próby przesadzenia starych drzew nie dały efektów przede wszystkim ze względu na systemy korzeniowe, które głęboko wrosły w infrastrukturę podziemną. W związku z tym, władze miasta postanowiły obsadzić ulicę 65 wyrośniętymi już drzewami i stworzyć z ulicy w centrum "zieloną aleję".

W projekcie, poza drzewami, na ulicy mają się znaleźć także nowe krzewy, oraz obiekty tzw. małej architektury. - Święty Marcin przeistoczy się w "zieloną aleję", którą tworzyć będzie 65 kilkumetrowych drzew: 48 klonów pospolitych i 17 lip holenderskich. Będą się one komponować z niskimi nasadzeniami. Warto zaznaczyć, że w projekcie rewitalizacyjnym przewidziano jak zabezpieczyć korzenie klonów oraz lip. Będą one rozwijać się bez kolizji z infrastrukturą dzięki systemom antykompresyjnym - zaznaczył Piotr Izydorski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Przebudowa ul. Święty Marcin na odcinku między ul. Gwarną a ul. Ratajczaka ma kosztować 57,6 mln zł. Celem inwestycji jest zwiększenie atrakcyjności tej prestiżowej dla miasta ulicy, uspokojenie ruchu samochodowego w jej obrębie i wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni dla pieszych.

Ponowne uruchomienie tramwaju w ul. Św. Marcin planowane jest na koniec października przyszłego roku, zakończenie prac budowlanych - na koniec stycznia 2019 roku, natomiast oddanie ulicy do użytkowania - na koniec marca 2019 roku.

Przebudowa jest elementem realizowanego w Poznaniu do 2022 roku "Projektu Centrum", zakładającego rewitalizację śródmieścia, przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego, oraz budowę nowej trasy tramwajowej. Na oba etapy tego projektu miasto pozyskało przeszło 100 mln zł unijnego dofinansowania.

Łączny budżet pierwszego etapu inwestycji o nazwie "Projekt Centrum", w którego skład wchodzi przebudowa ul. Św. Marcin, to 100 mln zł, z czego niemal 45,5 mln zł pochodzić będzie ze środków UE. Prace w ramach tego etapu przedsięwzięcia potrwają do 2020 roku.

Do 2022 roku potrwa realizacja drugiego etapu "Projektu Centrum", czyli budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicy Ratajczaka. Łączna długość budowanych i przebudowanych linii tramwajowych wyniesie w tym wypadku niemal 1,3 km. Wartość tego projektu to 130 mln zł, z czego ponad 59 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie