×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projekt - elewacja

  • Autor: UM Gdynia
  • Opublikowano: 19 lip 2018 10:30
Projekt - elewacja
Jedna z realizacji stworzyszenia Traffic Design, fot. mat. Traffic Design

Budynek przy ul. świętego Wojciecha 9 już niedługo zyska nowy wygląd. To za sprawą zbliżającego się Biennale Traffic Design. Organizatorzy powierzyli stworzenie koncepcji odmalowania elewacji obiektu krakowskiemu projektantowi Jackowi Rudzkiemu.

REKLAMA

Na razie szczegóły realizacji nie są znane, jednak jak mówi sam artysta: - inspiracją będzie głównie bryła budynku.

- Powierzyliśmy wykonanie projektu Jackowi Rudzkiemu, gdyż estetyka jego prac jest dość oszczędna i minimalistyczna w swojej formie. Naszym zdaniem dobrze zaprezentuje się na budynku przy ul. św. Wojciecha – dodaje Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Renowacja wpisuje się w ostatnie działania Stowarzyszenia, czyli w walkę z tzw. pastelozą i chaosem estetycznym w przestrzeni miejskiej.

- Szukaliśmy prostego architektonicznie budynku, który na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Wybrany przez nas obiekt doświadczył niestety pastelozy, która miała nadać mu kolor i charakter. Stąd „fantazyjna” fasada – wyjaśnia Domańska. - Teraz naszym zadaniem będzie pokazanie jak w sposób subtelny, z szacunkiem dla architektury, można odnowić elewację, tak aby nadać budynkowi indywidualny charakter, jednocześnie nie sięgając po jaskrawe kolory – dodaje.

Pomysł na odmalowanie elewacji musiał zyskać zgodę większości lokatorów. Będzie on jeszcze konsultowany z reprezentantami mieszkańców oraz przedstawicielami miasta takimi jak, Plastyk Miejski czy Miejski Konserwator Zabytków.

Jacek Rudzki to doświadczony polski grafik i ilustrator, który współpracował z najciekawszymi studiami graficznymi w kraju. Wykonywał projekty m.in. dla Asfalt Records, U Know Me Records, Gazety Wyborczej, Aloha Entertainment czy Ambra S.A. Rok temu w tracie wystawy Dowody Zbrodni (również organizowanej przez Traffic Design) przygotował plakat „Rury” inspirowany modernistyczną architekturą lubelskiego osiedla LSM.

Renowacja bloku przy ul. św. Wojciecha 9 odbędzie się w ramach zbliżającego się Biennale Traffic Design. Jest to nowa formuła, znanego od lat festiwalu łączącego działania artystyczno-projektowe, rewitalizacyjne i edukacyjne. Biennale odbędzie się między 30 sierpnia a 15 września. Obejmie 7 lokalizacji, w tym Bar Mleczny Słoneczny, budynek przy ul. Zygmunta Augusta 4 oraz łącznik między YMCĄ przy ul. Stefana Żeromskiego 26 a Wojewódzkim Zespołem Szkół Policealnych w Gdyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie