Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego i Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego w Łodzi stała się okazją do podsumowania łódzkiej kandydatury do Expo 2022.
- To wielkie zwycięstwo nas wszystkich, zwłaszcza Łodzi, która stała się rozpoznawalna w świecie, tak jak kiedyś Kraków i Warszawa. Brakowało zaledwie kilka głosów, a to ogromna różnica w porównaniu do pierwszych starań Wrocławia kilka lat temu. Dotrzymaliśmy kroku wielkim, znanym w świecie miastom. Dziś wiemy już, że nie przyznanie nam wystawy nie zahamuje rozwoju Łodzi i Polski, a wszystkie plany będą realizowane zgodnie z założeniem - w taki sposób przedstawiciele rządu podsumowali efekt starań Łodzi o organizację światowej wystawy.
Projekt przedstawiany jest jako przykład doskonałej współpracy ponad różnicami politycznymi, dla dobra miasta i kraju. Przede wszystkim jednak jest to sukces Łodzi, która miała pomysł na realizację wystawy.
Przed konferencją wyemitowany został spot wprowadzający do idei Expo 2022. Łódź postawiła na pojęcie "transformacji funkcji" w odniesieniu do historycznej, obecnie realizowanej tkanki miasta. Po Expo w centrum miasta miała pozostać przestrzeń przygotowana do funkcji biznesowych, mieszkalnych, edukacyjnych i handlowych. Sercem miała być wielofunkcyjna zrewitalizowana elektrociepłownia EC-1, która już dzisiaj jest przygotowana do realizacji wielu przedsięwzięć o wielkiej skali.
Miasto kontynuuje wszystkie rozpoczęte procesy odnowy śródmieścia, w tym największy - Nowe Centrum Łodzi. Expo 2022 pomogło tym projektom uzyskać nieprzecenioną światową promocję.
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes