REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Projekt noweli o działach uporządkuje przestrzeń publiczną w Polsce?

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2018 15:20
Projekt noweli o działach uporządkuje przestrzeń publiczną w Polsce?
fot. pixabay.com

Uporządkowanie przestrzeni publicznej to jeden z głównych celów projektu nowelizacji ustawy o działach - mówił w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

REKLAMA

Jak zaznaczył Dworczyk, projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej realizuje dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa w szczególności z programem Mieszkanie plus.

"Ten program - jak premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał - jest warunkiem pomyślnego rozwoju społeczno-gospodarczego, stąd prezes Rady Ministrów przykłada do niego tak duże znaczenie" - mówił.

Dodał, że reszta działań operacyjnych związanych z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem zostanie przekazana w kompetencji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wskazał, że równie "istotną potrzebą społeczną jest dbałość o ład i estetykę przestrzeni publicznej". "W dotychczasowym stanie prawnym estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie o działach administracji rządowej co powodowało niejasność co do właściwości Ministrów w tym obszarze.

"Istnieje potrzeba intensyfikacji działań ukierunkowanych na dbałość o estetykę przestrzeni w ścisłej koordynacji z pozostałymi elementami polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu" - wyjaśnił Dworczyk.

Powiedział, że w tym celu w projekcie nowelizacji proponuje się, by kształtowanie estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego weszło w kompetencje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z kolei - jak dodał - koordynacja spraw związanych z polityką mieszkaniową będzie zadaniem prezesa Rady Ministrów. Podkreślił, że jest to "niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego".

"Koordynacja polityki mieszkaniowej poprzez zastosowanie mechanizmów organizacyjnych, rekomendacji finansowych czy też niezbędnych zmian legislacyjnych pozwoli na zrealizowanie istotnego zadania rządu. Prezes Rady Ministrów będzie wykonywał te kompetencje za pomocą narzędzi dostępnych w systemie prawa" - powiedział szef kancelarii premiera. Poinformował, że "dodatkowo przy Prezesie Rady Ministrów (..) zostanie powołany organ pomocniczy, który będzie wspierał premiera w tych działaniach koordynacyjnych i monitoringu".

Dworczyk zadeklarował, że w związku z tą nowelizacją "absolutnie nie będzie żadnych nowych sekretarzy stanu, czy podsekretarzy stanu".

Proponuje się, by projektowana nowelizacja weszła w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Edward Siarka (PiS) mówił, że obecnie występuje chaos w przestrzeni publicznej. Estetyka przestrzeni publicznej w obowiązującym stanie prawnym pozostaje nieokreślona.

Ocenił, że "niestety dziś jesteśmy świadkami bardzo nieracjonalnej zabudowy wielu atrakcyjnych widokowo i kulturowo przestrzeni w wielu miejscach w Polsce". "Powstają apartamenty, reklamy, inne budowle, które zaśmiecają zakłócają krajobraz" - stwierdził. Przypomniał, że temat ten wielokrotnie pojawia się w debacie publicznej "i wręcz jest domaganie się, aby ta sprawa została uregulowania".

Wyraził nadzieję, że "nowe uprawnienia Ministra Kultury pozwolą uporządkować to z czym nie poradziły sobie gminy w sprawach zobowiązane do prowadzenia polityki przestrzennej".

Zauważył, że druga zmiana - przekazanie koordynacji nad programem Mieszkanie plus premierowi - "nadaje temu programowi bardzo wysoką rangę i pokazuje jak wielką wagę przywiązujemy do jego realizacji".

"Musimy zmobilizować się i przeprowadzić te działania sprawnie, ponieważ jest to priorytet w realizacji naszego programu i wyzwań przed jakimi stoi nasze państwo" - wskazał, dodając, że "mieszkanie jest marzeniem wielu rodzin w Polsce", ale jest także "podstawą rozwoju społecznego całego naszego państwa".

Siarka, w imieniu klubu PiS, zaproponował, aby projekt skierować bezpośrednio do drugiego czytania.

Z kolei Małgorzata Chmiel (PO) zwróciła uwagę, że "w obecnym rządzie mamy największą ilość ministrów, wiceministrów w historii". W jej ocenie "po to są działy administracji rządowej, żeby każdy z ministrów odpowiadał za swoją dziedzinę". "Nie powinno się tematów, z którymi nie radzą sobie ministrowie, zrzucać na barki premiera" - zaznaczyła. Dodała, że rozumie, że ma to związek z małymi postępami programu Mieszkanie plus. "Życzymy panu premierowi powodzenia" - mówiła.

Powiedziała, że klub PO nie może zrozumieć przyznania szefowi MKiDN kompetencji związanych z estetyką przestrzeni. "Szkoda, że nie przejął tego minister zdrowia albo sportu" - stwierdziła.

Poinformowała, że klub PO chce odrzucenia tego projektu w pierwszym czytaniu.

Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna) ocenił, że poprzez projekt tej ustawy "rząd przyznaje się do klęski". "Prezes Rady Ministrów ma przede wszystkim zajmować się urządzeniem koordynowanie pracy podległych mu ministrów a nie być dodatkowo pełniącym obowiązki ministra budownictwa" - stwierdził. Powiedział, że Nowoczesna "nie wróży powodzenia" programowi Mieszkanie plus.

W imieniu klubu Nowoczesna, Truskolaski również złożył wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie