REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Projekt Rzeczna na starcie

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2018 16:31
Projekt Rzeczna na starcie
fot. unsplash

Samorząd Rybnika chce pozyskać projekt budynku w zagospodarowywanym kwartale w centrum miasta, nad rzeką Nacyną. Zgodnie z założeniami, ujętymi w „projekcie Rzeczna”, powstać tam mają parking wielopoziomowy, centrum edukacji artystycznej i budynki mieszkalno-usługowe.

REKLAMA

Chodzi o kwartał znajdujący się między ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i Nacyną. To niezagospodarowany teren, na którym dotąd m.in. funkcjonował przez lata parking tymczasowy. Wielopoziomowy parking, mający go zastąpić i udostępnić cenne miejsce w mieście, już powstaje.

Dla pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej miasto dysponuje już koncepcją architektoniczno-urbanistyczną - wyłonioną w konkursie przeprowadzonym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Teraz ta sama instytucja ogłosiła, na zlecenie miasta, podobny konkurs dot. budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera.

Jak poinformował w środę rybnicki urząd miasta, konkurs ma koncentrować się na względach funkcjonalno-użytkowych i kompozycyjnych - z uwzględnieniem kontekstu zagospodarowania obszaru i jego otoczenia (w tym założeń zawartych w wytycznych będących wynikiem konkursu na centrum edukacji). Wnioski o dopuszczenie do konkursu można składać do 6 kwietnia br.

Przedstawiona wiosną ub. roku. koncepcja zagospodarowania kwartału zakłada budowę tam dwóch budynków mieszkalno-usługowych. Według założeń określonych dla pierwszego z nich, miałyby w nim powstać 84 mieszkania o łącznej powierzchni 4980 m kw., a także sześć lokali użytkowych o łącznej powierzchni ok. 1 tys. m kw. Drugi budynek miałby mieć podobny standard.

Według wcześniejszych informacji miasto założyło budowę jednego lub obu budynków przy wykorzystaniu mechanizmów finansowania udostępnianych przez państwo. Całe przedsięwzięcie nazywane zbiorczo "Projekt Rzeczna" (od pobliskiej ulicy), w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki), miasto rozplanowało wstępnie na lata 2017-2020.

Jeszcze w ub. roku w ramach prac przygotowawczych do Projektu Rzeczna w kwartale wyburzono dwa budynki, m.in. dawną siedzibę straży miejskiej - pod parking wielopoziomowy. Prace nad tym obiektem zaczęły się w ostatnich tygodniach; obiekt zaprojektowała i zrealizuje - łącznie za 19,4 mln zł - rybnicka firma Erbud.

Ta część przedsięwzięcia ma być gotowa do końca października br. Na pięciu poziomach powstanie 460 miejsc parkingowych, które nie zwiększą łącznej przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkują i udostępnią śródmiejską przestrzeń zajmowaną dotąd przez samochody. W obiekcie znajdą się też m.in. toaleta, stacja ładowania samochodów elektrycznych i stojaki na rowery.

15 marca br. miasto rozstrzygnęło też przetarg na budowę nowej drogi - łącznika ulic Hallera i Pocztowej. Będą nią jeździli m.in. kierowcy korzystający z nowego parkingu wielopoziomowego. W postępowaniu samorząd za najkorzystniejszą uznał ofertę firmy Auto-Trans Asfalty z Gierałtowic za 3,3 mln zł.

W połowie ub. roku rozstrzygnięto też konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej. Działalność tej nowej placówki ma być prowadzona w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej aktywizacji kulturalno-artystycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie