Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Dom Kultury w Lubrzy, Siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach, Liceum Ogólnokształcące nr. 5 we Wrocławiu i Ratusz w Konstancinie-Jeziornej - to wielka piątka nominowanych w kategorii "Bryła: Obiekty Publiczne" w konkursie Property Design Awards 2019.
Konkurs Property Design Awards organizowany jest w ramach 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa, które odbędzie się w dniach 24-27 stycznia 2019 roku w MCK i Spodku w Katowicach oraz konferencji Property Forum Katowice 2019. Konkurs ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce oddane do użytku do końca 2018 roku.
Tutaj - możesz oddać swój głos!
A oto wielka "piątka". Te inwestycje nominowaliśmy w kategorii "Obiekty Publiczne":
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, projekt: efekt współpracy studia Baas, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy biura projektowego
Ideą projektową było zachowanie starego familoka przy ul. św. Pawła oraz wkomponowanie nowego budynku WRiTV w stare kamienice. Głównym celem było zagwarantowanie ciągłości urbanistycznej miasta. Budynek wykonano z betonu, drewna oraz cegieł i ceramicznych kształtek, użytych na elewacji. To sprawia, że budynek doskonale koresponduje z otoczeniem zarówno pod względem materiałów, bryły jaki i relacji widokowych. Architekci wykorzystali sąsiedztwo starych kamienic, łącząc śląską tradycję z nowoczesnością. Zdecydowali, że elewacja nowej siedziby filmówki wtopi się w otoczenie dzięki wykończeniu z brązowej cegły i klinkieru. Postanowili także nie wyburzać stojącej na działce starej fabryki żarówek. Do niewielkiego budyneczku polecili dobudować nowoczesną resztę. Obiekt stylistycznie nawiązuje nie tylko do śląskich kamienic i familoków, ale również do pobliskiego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
Dom Kultury w Lubrzy, projekt: 3XA
Projekt Domu Kultury i Urzędu Gminy Lubrza łącząc w sobie różne funkcje, placówkę administracji samorządowej, ośrodek kultury z amfiteatralną salą widowiskową, rozbudowę istniejącej szkoły, wzbogacając jej program o bibliotekę, pracownię plastyczną i świetlicę socjoterapeutyczną. Zadaniem było połączenie funkcjonalne trzech części, aby każda mogła działać niezależnie. Stworzono przestronny dwukondygnacyjny hol i połączono z nim trzy osobne skrzydła. Elewację spokojna, stateczna, reprezentacyjna, dwupłaszczyznowa o naprzemiennym rytmie pilastrów. Budynek zasługuje na wyróżnienie z uwagi na efekt jaki się udało uzyskać przy tak niskim budżecie. Projekt spójny kompozycyjnie. Za pomocą prostych środków i powszechnych niedrogich materiałów uzyskano efekt, który niejednokrotnie uzyskuje się przy zastosowaniu dużo droższych okładzin elewacyjnych. Projekt bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz i jest dowodem na to, że nawet mała gmina z niewielkim budżetem, może pochwalić się elegancką powściągliwą architekturą.
Siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach, projekt: HRA Architekci
Dzieło pracowni HRA Architekci wzbudza podziw, szacunek i zaufanie. Surowy, chłodny gmach nie przeraża, ale powściągliwą bryłą tworzy pewien dystans. Udało się to osiągnąć poprzez monochromatyczną kolorystykę, dla każdego czytelny motyw uproszczonej kolumnady, rytmiczny, bardzo uporządkowany układ elewacji.
Liceum Ogólnokształcące nr. 5 we Wrocławiu, projekt: Maćków Pracownia Projektowa, inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich
Najistotniejsze decyzje w tym projekcie mają swoją genezę w lokalizacji. Działka, położona na skraju parku, a jednocześnie przy bardzo ruchliwej drodze wylotowej z Wrocławia, gdzie nie ma już miasta z gęstą siecią kwartałów i wzajemnych powiązań, zbudowała architektom z Maćków Pracownia Projektowa matrycę uwarunkowań. A ta z kolei ustawiła cały ciąg procesów decyzyjnych. Pierwszy cel, oszczędzić jak najwięcej drzew, uzyskali architekci, wpisując projektowany budynek w ślad po istniejących na działce obiektach (stary basen z zapleczem). Próbując wpasować kubaturę między rozrzucone w parkowym nieładzie drzewa, radykalnie zmniejszyli liczbę niezbędnych wycinek i uzyskali prosty, niemal banalny typologicznie obiekt. Jego schemat funkcjonalny opiera się na holu komunikacyjnym – strefie rekreacji, który stanowi jednocześnie bufor oddzielający pomieszczenia dydaktyczne od ulicy.
Ratusz w Konstancinie-Jeziornej, projekt: BBGK Architekci
Budynek położony jest w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina-Jeziorny, z dala od najbardziej atrakcyjnej, południowej części miasta. Na północ od działki ratusza rozciągają się tereny pól uprawnych o gęstym, pasmowym podziale własności. Zlokalizowanie tak ważnego budynku użyteczności publicznej w miejscu dzisiaj zapomnianym, ma szansę zmienić geografię Konstancina, który obecnie rozwija się głównie w stronę południową. Budynek jest impulsem do rewitalizacji całego kwartału i przyspieszenia urbanizacji centralnego rejonu Konstancina.
Nietypowy kontekst urbanistyczny stał się punktem wyjścia dla ukształtowania bryły ratusza i doboru materiałów. Budynek od strony ulicy Piaseczyńskiej ma reprezentacyjny charakter z wieżą i zegarem. Odsunięcie go od ulicy Warszawskiej, pozwala na dobrą ekspozycję bryły, jednocześnie tworząc plac o charakterze uporządkowanej przestrzeni miejskiej. Ze względu na tranzytowym charakter ulicy Nowopiaseczyńskiej parking położony jest od północnej strony budynku, przy ulicy Kolejowej. Z tej strony poprzez zielone patio, będą wchodzić wszyscy jego użytkownicy, choć wejście to ma mniej oficjalny charakter i bardziej kameralną skalę niż wejście główne. Budynek zaprojektowano jako parterowy, jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje, zwieńczone wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Wewnętrzna struktura zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego oraz wewnętrznego, na który otwierają się pomieszczenia biurowe. Obiekt ma dwa oblicza: zewnętrzne – bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne – przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska