REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Property Forum: Druga młodość biurowców, czyli operacja - modernizacja

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 paź 2017 10:20
Property Forum: Druga młodość biurowców, czyli operacja - modernizacja
Sesja „Operacja – modernizacja czyli drugie życie biurowców”, Property Forum 2017

Jak zamienić stary biurowiec w modne i przyjazne miejsce pracy? Czy potencjał starego obiektu można odbudować? - odpowiedź na te pytania stała się celem sesji „Operacja – modernizacja czyli drugie życie biurowców”, która miała miejsce w trakcie Property Forum 2017.

REKLAMA

- Deficyt dobrych, centralnych lokalizacji - zarówno w Warszawie, jak i na największych rynkach regionalnych poza stolicą – z pewnością będą zachęcać inwestorów do rewitalizacji i dostosowania dobrze położonych nieruchomości w centrach miast. Podczas przeglądania ofert na rynku nieruchomości biurowych – zarówno tych nowych, jak i zrewitalizowanych - już na pierwszy rzut oka widać, że budynki starsze dają nam dużo atrakcyjniejszą cenę najmu – zwracała uwagę Agata Jezierska, Headquarters Real Estate Manager, BGŻ BNP Paribas, który w ostatnim czasie sfinalizował transakcje na około 10 tys. mkw. powierzchni biurowej w warszawskim biurowcu Spektrum Tower. 

Paneliści przyznali, że taka inwestycja może być nawet bardziej opłacalna niż budowa nowego obiektu od początku, zwłaszcza gdy konstrukcja budynku pozostaje w doskonałym stanie. Ponadto, dzięki rewitalizacji pojedynczych obiektów pięknieją niejednokrotnie całe dzielnice, w których upadające budynki do tej pory jedynie „straszyły” przyjezdnych.

- Widzimy duży potencjał w budynkach tego typu. Dla mnie, jako architekta, praca z tego typu obiektem jest niezwykle kreatywna i inspirująca. Starsze obiekty dają nam możliwości kreowania wnętrz, których nie uzyskamy w nowym budownictwie - potwierdziła Małgorzata Grzyb, architekt-designer w firmie Interbiuro. - Ostatnio mieliśmy okazję pracować z budynkiem pomagazynowym. Elementy charakterystyczne dla takich wnętrz, najdrobniejsze detale pozwalają tworzyć naprawdę efektowne miejsce pracy. Pod względem designu architektury jest to fantastyczny materiał. Do tematu trzeba oczywiście podchodzić rozsądnie i indywidualnie – należy pamiętać, że wnętrze trzeba dostosować pod względem infrastruktury i funkcji do wysokich wymagań, jakie stawia nowoczesna powierzchnia biurowa - dodała.

Kolejnym powodem, dla którego inwestorzy zwracają się w kierunku starszych budynków i dostosowują je do współczesnych potrzeb, jest przywiązanie do tego, co znane.

- Ludzie lubią przebywać w środowisku, które w jakimś stopniu poznali. W tego typu potrzebę doskonale wpisuje się nadawanie nowej funkcji istniejącym już budynkom – dodała Małgorza Grzyb.

Jak zauważył Tomasz Spalik, Business Development Director w firmie Tetris, zakres modernizacji może być różny. Czasem wystarczy dodanie nowych, ciekawych funkcji, bardziej adekwatnych do lokalizacji lub bardziej potrzebnych potencjalnym najemcom.

- Każdy rewitalizowany obiekt ma swoje indywidualne zalety, lecz by je dokładnie poznać trzeba przyjrzeć się każdemu projektowi osobno. Przykładem może być  Renesans zlokalizowany przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie. Inwestor zdecydował się na całkowitą modernizację wewnętrznego lobby oraz elewacji budynku. Wspaniały klimat budynku i jego otoczenia pozwolił zmienić stary budynek na atrakcyjną przestrzeń biurową, nie tylko klimatyczną, ale też świetnie zlokalizowaną - powiedział Tomasz Spalik.

Przeczytaj więcej: Druga młodość biurowców, czyli wielki potencjał starych nieruchomości

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie