REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Protest dla środowiska. Przykleili się do szyby chroniącej dzieło Botticellego we Florencji

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2022 14:36
fot. shutterstock

Dwoje włoskich obrońców środowiska przykleiło dłonie do szyby chroniącej słynny obraz Sandro Botticellego "Wiosna". Uczestnicy protestu z ruchu Ostatnie Pokolenie rozłożyli na podłodze transparent z napisem "Nie dla gazu, nie dla węgla" i wznosili hasła przeciw degradacji środowiska.

REKLAMA

  • Włoscy obrońcy środowiska przykleili dłonie do szyby chroniącej słynny obraz Sandro Botticellego "Wiosna".
  • To kolejny protest ruchu Ostatnie Pokolenie, który w poprzednich dniach m.in blokował we Włoszech drogi.

W proteście łącznie uczestniczyły trzy osoby - młody mężczyzna i dwie kobiety; jedna z nich rejestrowała całe zdarzenie. Dwoje nałożyło warstwę kleju na szybę chroniącą arcydzieło, a potem przykleiło do niej dłonie ku konsternacji i zaciekawieniu zwiedzających.

Ich akcja to kolejny protest ruchu Ostatnie Pokolenie, który w poprzednich dniach blokował we Włoszech drogi, zakłócał imprezy artystyczne i sportowe. Teraz, jak wyjaśnili działacze, przenieśli swoje akcje w obronie środowiska i klimatu do muzeów odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Za akcję w Galerii Uffizi odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości, bo - jak podały media - usłyszą zarzuty zakłócenia funkcjonowania placówki muzealnej i stawiania oporu funkcjonariuszom oraz organizację nielegalnego protestu i wyrządzenia szkód. Są one niewielkie; bezcenny obraz Botticellego jest nietknięty. "Gdyby nie specjalna ochrona zapewniona najważniejszym arcydziełom w muzeum od kilku lat obraz mógłby ucierpieć" - oświadczyła dyrekcja Uffizi.

Przypomina się, że niedawno w National Gallery w Londynie dwie aktywistki przykleiły dłonie do obrazu Johna Constable'a.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie