REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Protest w Budapeszcie przeciwko wycinaniu drzew

  • Autor: PAP
  • 18 sie 2022 13:46
Protest w Budapeszcie przeciwko wycinaniu drzew
Protest w Budapeszcie przeciwko wycinaniu drzew, fot. shutterstock

Kilka tysięcy osób protestowało w środę w Budapeszcie przeciwko złagodzeniu przepisów dotyczących wycinki drzew. Na początku sierpnia rząd Węgier poluzował te przepisy z powodu wzrostu zapotrzebowania na drewno opałowe, co ma związek z wysokimi cenami gazu i prądu.

REKLAMA

Według agencji Reutera gabinet Viktora Orbana wycofał się już z niektórych regulacji.

Protestujący, którzy demonstrowali przed parlamentem również 12 sierpnia, nazywają decyzję władz dekretem o "niszczeniu lasów".

Wskutek protestów oraz zebrania przez organizację World Wildlife Fund Hungary ponad 100 tys. podpisów pod internetową petycją, rząd Węgier zdecydował o wycofaniu niektórych przepisów, wyłączając z regulacji rezerwaty przyrody.

- Myślę, że to tylko zasłona dymna, która ma na celu uspokojenie nerwów. Rząd nie zrezygnował jednak ze swoich prawdziwych intencji zawartych w tym dekrecie. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z kryzysem energetycznym, to w pierwszej kolejności powinniśmy dostosować do niego konsumpcję - cytuje Reuters jedną z uczestniczek protestu.

Jak podaje portal Global Forrest Watch, w 2010 roku lasy na Węgrzech zajmowały ponad 21 proc. powierzchni kraju. Na początku 2020 roku premier Orban powiedział podczas corocznego przemówienia o stanie państwa, że "za każde nowo narodzone dziecko posadzonych zostanie 10 drzew, a tym samym do 2030 roku zalesienie kraju wzrośnie do 27 proc."

Według Global Forrest Watch w 2020 roku powierzchnia lasów zmniejszyła się o 0,6 proc., a w zeszłym roku o 0,69 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie