REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Przebudowa Pola Mokotowskiego już w listopadzie

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2021 15:03
Przebudowa Pola Mokotowskiego już w listopadzie
Zarząd Zieleni podpisał umowę na przebudowę Pola Mokotowskiego. wiz. WXCA

Zarząd Zieleni podpisał w piątek umowę z firmą Inmel na przebudowę Pola Mokotowskiego. Już na początku listopada rozpoczną się prace budowlane, dzięki którym jeden z największych parków w stolicy stanie się bardziej naturalny i atrakcyjny dla mieszkańców.

REKLAMA

  • W piątek Zarząd Zieleni podpisał umowę na przebudowę parku Pole Mokotowskie. Prace rozpoczną się w listopadzie, a zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.
  • W parku zasadzonych zostanie m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk, a na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, powstanie naturalny ogród.
  • Istniejący staw zmieni się w naturalne oczko wodne - miejsce dla ptaków wodnych. Wybudowana zostanie także nowa siłownia plenerowa, automatyczne toalety, ławki czy poidełka.
  • Przeprowadzony będzie remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego.

"Cieszę się, że modernizacja Pola Mokotowskiego wchodzi w etap realizacji. W parku powstaną nowe, atrakcyjne i bogate w różnorodną zieleń przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Najważniejszym elementem inwestycji będzie +rozbetonowanie+ i naturalizacja dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia. Stworzymy dzięki temu przyjazne miejsca wypoczynku, dbając także o przyrodę i retencję wody. To pierwszy etap modernizacji parku objęty finansowaniem unijnym. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które zostały dookreślone w ramach wypracowanego podczas konsultacji społecznych Master Planu" - powiedziała cytowana w komunikacie Justyna Glusman, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Przeczytaj także >> 
TOP 20: Warszawa w budowie – oto najciekawsze projekty, które odmienią miasto

W parku +rozbetonowany+ zostanie istniejący staw, który zmieni się w naturalne oczko wodne - miejsce dla ptaków wodnych. Wybudowana zostanie także nowa siłownia plenerowa, automatyczne toalety, ławki czy poidełka. Dodatkowo zostanie także przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego. "Planowane zmiany odzwierciedlają potrzeby mieszkańców wyrażone podczas przeprowadzonych w 2015 i 2016 roku konsultacji społecznych" - zaznaczył stołeczny ratusz.

"Jeden z największych warszawskich parków stanie się jeszcze bardziej zielony. Realizując tę inwestycję, chcieliśmy zadbać o różnorodność biologiczną i stworzyć malownicze miejsca rekreacji pełne zieleni i elementów wodnych. Już w przyszłym roku bogaty drzewostan parku zwiększymy o 55 młodych drzew, posadzimy tysiące różnogatunkowych krzewów, pnączy czy roślin cebulowych. Założymy także piękne i pożyteczne dla zapylaczy rabaty bylinowe i łąki" - powiedziała zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Kamila Nowocin,

W parku zasadzonych zostanie m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk.

W centralnej części parku, na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, powstanie naturalny ogród. Pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych.

Modernizacja parku Pole Mokotowskie kosztować będzie 39,6 mln złotych. Sfinansowana zostanie z budżetu miasta oraz dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Jak poinformował ratusz, prace budowlane rozpoczną się w I połowie listopada. Ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 r. Podczas robót parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Dokładny harmonogram prac znany będzie za około 2 tygodnie. O szczegółach będzie informować Zarząd Zieleni na swojej stronie www.zzw.waw.pl. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie