REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przebudowa rynku w Chorzowie z unijnym dofinansowaniem

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 09:25
Przebudowa rynku w Chorzowie z unijnym dofinansowaniem
źródło: UM Chorzów

Ponad 6,6 mln zł unijnej dotacji otrzymał samorząd Chorzowa na prace przy przebudowie rynku. Miejsce to, charakterystyczne ze względu na przecinającą rynek estakadę drogi krajowej nr 79, ma uzyskać swój docelowy kształt do połowy 2019 r.

REKLAMA

Dotacja to efekt rozstrzygnięcia konkursu dotyczącego rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Konkurs ten - o budżecie 132,6 mln zł - przeprowadzono w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Do dofinansowania wybrano 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Łączne dofinansowanie wybranych w konkursie projektów przekroczy 108 mln zł. Chorzów, którego ścisłe centrum przed laty przylegało do dużego kompleksu hutniczego, przygotował projekt dotyczący dokończenia rewitalizacji rynku o łącznej wartości 25,8 mln zł.

Projekt zakłada m.in. budowę pod estakadą pawilonów, w których ma znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług, instytucji miejskich czy toalet. Po obu stronach estakady urządzone mają zostać zielone skwery, a przed ratuszem na przebudowanej płycie rynku pojawić ma się fontanna.

Prace, które trwają od końca ub. roku, to już trzeci etap inwestycji w rejonie rynku. Prowadzi je konsorcjum firm Jaekel-Bud-Tech z Chorzowa i MPRD z Rudy Śląskiej. Według czwartkowej informacji magistratu obecnie trwają przebudowa podziemnej infrastruktury oraz budowa fundamentów pod pawilony. Równolegle wymieniana jest nawierzchnia na parkingu południowym pod estakadą.

Planowana do końca maja 2019 r. przebudowa głównej przestrzeni rynku to kolejny etap zmian wyglądu centrum Chorzowa. W 2016 r. zakończyła się tam budowa pierwszego w regionie centrum przesiadkowego. W zbudowanym wzdłuż północno-wschodniej pierzei rynku węźle komunikacyjnym zbiegają się przejeżdżające przez tę część miasta linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20).

Tamte prace zostały w ub. roku dofinansowane kwotą 32 mln zł w oszacowanym na 38 mln zł projekcie, który zgłoszono do konkursu RPO dot. transportu niskoemisyjnego w miastach. Całe przedsięwzięcie - obok centrum przesiadkowego w rynku - obejmuje wdrożenie w mieście systemu zarządzania ruchem i planowane inwestycje rowerowe.

Budowa docelowego układu torów tramwajowych wokół centrum przesiadkowego umożliwiła miastu prace związane z siecią dróg na rynku i w okolicy. Zwolnienie przez tramwaje np. fragmentu rynku przed urzędem miasta pozwoli na stworzenie tam docelowej reprezentacyjnej miejskiej przestrzeni.

Przygotowania do przebudowy chorzowskiego rynku ciągnęły się od kilku lat. Rozpoczęły się jeszcze przed przeprowadzonym w latach 2012-2013 remontem estakady, którą od końca lat 70 ub. wieku wiedzie ponad rynkiem dwujezdniowa droga krajowa nr 79.

Dyskutowano wówczas, czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku estakadę odnowić czy też całkowicie wyburzyć. Ostatecznie zdecydowano, że wobec braku drogi alternatywnej dla tej, którą obecnie przejeżdża ok. 40 tys. pojazdów w ciągu doby, estakada musi pozostać. Została odnowiona.

Pod koniec 2014 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku. Zwyciężyła praca, która - zdaniem sądu konkursowego - najlepiej uwzględniała przebudowę rynku w kilku etapach; także m.in. po ewentualnym wyburzeniu estakady. Sąd konkursowy sugerował uzupełnienie jej o elementy z innych wyróżnionych propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie