×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 paź 2021 11:45
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy
Dobudowa nowego peronu na stacji Poznań Gówny, fot. Radosław Śledziński / mat. PKP PLK
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy
Przebudowa stacji Poznań Główny. Zaglądamy na plac budowy

Na stacji Poznań Główny kończą się zasadnicze prace w przebudowywanym przejściu podziemnym. Dłuższe o ponad 200 m przejście prowadzi pod stacją z nowego peronu.

REKLAMA

  • W październiku na stacji Poznań Główny kończy się rozbudowa przejścia podziemnego.
  • Dłuższa trasa pod torami i dodatkowy peron zwiększą możliwości podróży i dostęp do pociągów na największej stacji w Wielkopolsce.
  • Nowe obiekty będą wyposażone w schody ruchome i windy.
  • Podróżni skorzystają z inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartej ponad 100 mln zł wiosną 2022 r.

Na stacji Poznań Główny, jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce, kończą się zasadnicze prace w przebudowywanym przejściu podziemnym. Na inwestycji, która obejmuje także nowy peron, wykonano już ponad 80% prac.

Przeczytaj także >> Trwa budowa najwyższego biurowca w Poznaniu

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują sprawniejszą i bardziej komfortową obsługę podróżnych na stacji Poznań Główny. Inwestycja jest odpowiedzią na  rosnące zainteresowanie komunikacją kolejową w regionie i aglomeracji. Dostęp do pociągów ułatwią windy i schody ruchome – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Gotowa jest konstrukcja nowej części przejścia podziemnego. W tunelu kończą się prace. Układane są granitowe płyty, montowane jest oświetlenie. Dłuższe o ponad 200 m przejście prowadzi pod stacją z nowego peronu. Będzie dogodne dojście na wszystkie perony. Znacznie usprawni się komunikacja między wschodnimi i zachodnimi dzielnicami Poznania.

Na nowym peronie – między peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej – układane są ostatnie ścianki. Ponad 400 m obiekt będzie miał długą wiatę. Zostanie wyposażony w ławki i jasne oświetlenie. Dobrą orientację – poza oznakowaniem – zapewni nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej. Przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Dla osób niewidomych zastosowane będą ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą.

Dogodny dostęp na nowy peron i do wybudowanego przejścia podziemnego zapewni pięć wind. Dźwigi będą między tunelem a peronem, w budynku dworca oraz przy Moście Dworcowym. Z nowego peronu do budynku dworca będą ruchome schody z wyjściem w pobliżu kas biletowych. Budowa schodów rozpocznie się jeszcze w tym roku.

W ramach inwestycji przebudowywany jest ponad 3 km układ torów i rozjazdów przy nowym peronie. Nowy tor powstanie od strony centrum handlowego. Wykonawca zamontował już 13 z 16 rozjazdów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają możliwości stacji Poznań Główny w ramach przedsięwzięcia „Dobudowa peronu na stacji Poznań Główny wraz z przebudową przejścia podziemnego”, które jest częścią projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Inwestycja ze środków budżetowych warta jest ok. 108 mln zł. Podróżni skorzystają z efektów prac w marcu 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie