REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przed nami era kosmicznej turystyki?

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2018 09:16
Przed nami era kosmicznej turystyki?
fot. mat. pras.

Rozwój technologiczny i wykładniczy wzrost liczby start-upów w przemyśle kosmicznym umożliwią wdrożenie turystyki i górnictwa kosmicznego oraz regularnych misji na Marsa w ciągu 10 lat - stwierdziła założycielka BSESpace dr Bidushi Bhattacharyi.

REKLAMA

W odniesieniu do przedsiębiorstw w rodzaju SpaceX i Blue Origin dr Bidushi Bhattacharyi podkreśliła, że już teraz żyjemy w "nowej epoce", w której realny koszt lotu w kosmos mieści się w przedziale od 250 tys. do 300 tys. dolarów. Ekspertka wskazała zarazem na znaczenie powstania "NewSpace" - komercyjnego przemysłu kosmicznego, który rozwinął się w minionej dekadzie m.in. dzięki postępom w miniaturyzacji.

"W przyszłości przestrzeń kosmiczna będzie bardziej +zdemokratyzowana+ i dostępna dla większej liczby państw. Wymusi to dopracowanie kwestii praw terytorialnych w kosmosie. Będziemy musieli określić, czy przestrzeń kosmiczną uznamy za +międzynarodową+, jak oceany i Antarktydę, czy zdecydujemy się na jej +kolonizację+ i podział?" - prognozowała założycielka BSESpace.

Dr Bhattacharya podkreśliła potrzebę współpracy świata naukowego i biznesowego oraz wzajemnego zrozumienia swoich doświadczeń i obszarów zainteresowań. Zauważyła zarazem, że uniwersytety i przedsiębiorstwa zaczynają tworzyć oficjalne programy, które mają wspomagać rozwój technologii dla sektora komercyjnego.

Zdaniem specjalistki finansowanie pozostaje głównym wyzwaniem, z jakim borykają się obecnie przedstawiciele nauk o kosmosie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie