REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Przedłuża się remont otoczenia Zamku Sułkowskich

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2021 18:10
Przedłuża się remont otoczenia Zamku Sułkowskich
Remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się Muzeum Historyczne, zakończy się wiosną 2022 r. fot. Shutterstock

Remont otoczenia Zamku Sułkowskich potrwa dłużej niż zakładano. Opóźnienia spowodowane są między innymi odkryciami archeologicznymi, jakie towarzyszyły przebudowie.

REKLAMA

  • Remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się Muzeum Historyczne, zakończy się wiosną 2022 r.
  • Wicedyrektor instytucji Wojciech Glądys powiedział PAP, że wpływ na opóźnienie miało m.in. odkrycie reliktów archeologicznych.

"Sporządzamy aneks do umowy. Termin zakończenia prac został przesunięty z grudnia br. na marzec przyszłego roku. Wynika to m.in. z tego, że podczas prac natknięto się na sporo reliktów archeologicznych. Plac przez zamkiem brukowany jest kamieniem rzecznym, co dodatkowo pochłania wiele czasu" - powiedział Glądys.

Wicedyrektor wyjaśnił, że podczas prac odnaleziono m.in. cztery, XIX-wieczne stopnie do kaplicy zamkowej.

"Okazuje się, że dziedziniec był położony niżej. Jeden z tych stopni będzie można zobaczyć" - powiedział. Dodał, że podczas prac poznano prawdziwe przebiegi murów dawnej zabudowy. Ich zarys zostanie zasygnalizowany na ułożonym bruku dziedzińca. Trzeba było też wzmocnić i zaizolować fundamenty kaplicy zamkowej.

Wojciech Glądys podkreślił, że jeszcze w tym roku zasadnicza część prac powinna zostać zakończona.

"W tym roku powinniśmy zakończyć remont dziedzińca zewnętrznego. Zostanie wybrukowany. Skończymy też ciąg tarasów od strony wschodniej. Na początek przyszłego roku pozostanie na krótka droga po północnej stronie zamku" - wyjaśnił.

Dodatkowe prace wpłynęły na zmian końcowej ceny. "Musimy dopłacić ponad 400 tys. zł więcej. Jest to finansowane przez marszałka województwa śląskiego" - powiedział wicedyrektor. Prace prowadzi firma z Katowic. Kwota, wskazana w umowie zawartej rok temu, opiewała na 3,076 mln zł.

Remont otoczenia Zamku Sułkowskich: co się zmieni?

Inwestycja obejmuje otoczenie zamku: plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zabytku. Na dziedzińcu wykonane zostanie odwodnienie. Ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują jego dawną zabudowę. Bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli tam fundamenty nieistniejących już budowli: XV-wiecznych murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.

Na przypominającym taras szczycie muru oporowego zbudowana zostanie altana. Wyremontowana będzie także krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji.

Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu, który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Te prace zakończyły się wiosną 2019 r. Kosztowały ponad 2 mln zł.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.

Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie