×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przedłuży się remont zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2019 10:40
fot. shutterstock

Przedłuży się remont zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce, w której siedzibę znajdzie Miejskie Centrum Usług Społecznościowych. Instytucja otwarta zostanie pod koniec lipca br. – poinformował rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

REKLAMA

"Gruntowny remont zabytku, który rozpoczął się z początkiem ub.r., nieco się przedłuży. Okazało się w trakcie prac, że część elementów budynku jest w gorszym stanie niż sądzono. Tak było m.in. z więźbą dachową. Dodatkowych nakładów wymagały też m.in. nadproża" - powiedział Ficoń.

Piętrowa kamienica, w której siedzibę znajdzie Centrum, powstała w drugiej połowie XVII w. Ponad sto lat później została rozbudowana, a istniejąca część przebudowana. W XIX w. mieściła się tutaj czytelnia niemiecka.

Remont objął cały piętrowy budynek wraz z adaptacją poddasza. Dom zachował bryłę i zabytkowy charakter. Został dodatkowo wyposażony m.in. w windę oraz węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci. Centrum, które w nim powstanie, będzie pozbawione barier architektonicznych.

Rzecznik magistratu powiedział, że planowane otwarcie Centrum ma nastąpić pod koniec lipca br. Placówka ma pomagać w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu starszych, niepełnosprawnych i dzieci z ubogich rodzin, którzy nie wymagają całodobowej opieki.

Czas będzie mogło spędzić w nim 20 seniorów i niepełnosprawnych. Spotkają się tam z innymi ludźmi i wezmą udział w zajęciach rozwijających umiejętności i zainteresowania. 30 dzieci znajdzie w Centrum m.in. pomoc w nauce, możliwość uczestniczenia w zajęciach artystycznych i informatycznych, warsztatach tanecznych czy kursach językowych. Wszyscy będą mogli skorzystać z pomocy psychologów.

Koszt remontu budynku wyniesie niespełna 4 mln zł. Na realizację projektu miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie