REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Przedmioty-symbole z których słynął Radom pojawią się na ulicach miasta

  • Autor: UM Radom
  • 06 sie 2018 16:52
fot. pixabay.com

Jeszcze w tym roku na głównych ulicach miasta pojawi się czternaście przedmiotów-symboli, z których słynął lub nadal słynie Radom. Będą to m.in. stare rowery, maszyny do pisania i szycia, buty Sofix czy pudełko serka waniliowego Rolmlecz. „Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

REKLAMA

- Pomysł na pewno nietypowy, ale w odbiorze bardzo pozytywny. To właśnie takie małe projekty, zmieniające naszą wspólną przestrzeń publiczną, tworzą tożsamość miasta. Cieszę się, że do zbierania eksponatów niezbędnych do wykonania małych form rzeźbiarskich włączyło się wiele środowisk. Część przedmiotów pozyskaliśmy od lokalnych rekonstruktorów, część udostępniły nam osoby prywatne, nawet z odległych zakątków kraju. W tym momencie mamy już wszystkie, czternaście przedmiotów, które będą zdobiły śródmieście. Teraz trafią one w ręce rzeźbiarza, który wykona odlewy – mówi Konrad Frysztak, z-ca prezydenta Radomia.

Tymi pracami zajmie się rzeźbiarz z Kielc, Sławomir Micek, ten sam, który był autorem stoliczka Gombrowicza ustawionego na Placu Konstytucji 3 Maja. - Zgodnie z podpisaną umową w ciągu czterech miesięcy ma wykonać czternaście form rzeźbiarskich, które zostaną ustawione w śródmieściu. Wśród tych przedmiotów będą między innymi stare telefony i rowery, buty Sofix, maszyny do szycia czy do pisania. Będą to elementy, które są mocno związane z historią Radomia oraz takie, które były i nadal są produkowane w Radomiu. Odlewy będą wykonane w skali jeden do jednego – podkreśla Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji UM w Radomiu.

Koszt wykonania wszystkich prac to niespełna 130 tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie