REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przedwojenne Łazienki Rzeczne w Poznaniu odzyskają blask

  • Autor: www.poznan.pl
  • 08 paź 2018 15:28
Przedwojenne Łazienki Rzeczne w Poznaniu odzyskają blask
fot. unsplash

Przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą odzyskają dawną świetność. Rozstrzygnięto przetarg na ich zagospodarowanie i rewaloryzację. Prace mają rozpocząć się w październiku 2018 roku, zaś planowany termin ich zakończenia to przełom listopada i grudnia 2019 r.

REKLAMA

Budynek Łazienek Rzecznych jest wpisany do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1924 - 1925. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

- Z perspektywy działań Miasta na rzecz Warty, dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Budynek Łazienek Rzecznych to jedno z dwóch kultowych miejsc przedwojennego Poznania, gdzie toczyło się życie nadwarciańskie - drugim był park Szelągowskim. Przez wiele lat, od czasów zakończenia II wojny światowej obiekt był pozostawiony sam sobie. Naszym marzeniem było przywrócenie mu dawnej świetności, by ponownie mógł służyć poznaniakom. Przystępujemy do inwestycji, jesteśmy po rozstrzygniętym przetargu. Cieszymy, że ten obiekt zostanie odrestaurowany i znów będzie tętnić życiem - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zabytkowy obiekt zlokalizowany jest w północnej części Wildy (na lewym brzegu Warty, około 800 metrów w górę rzeki od Mostu Królowej Jadwigi), na terenie Bielników - dawnej nadwarciańskiej osady. Budynek wzniesiony został na sztucznie usypanej, zbliżonej do owalu skarpie, od strony Warty obłożonej płytami chodnikowymi, od strony zachodniej zadrzewionej drzewami liściastymi i krzewami. Od rzeki oddziela go około 200 metrowe pasmo łąk nadwarciańskich. Na zachód od budynku, równolegle do rzeki, biegnie Droga Dębińska. Latem w sąsiedztwie działa plaża miejska.

-  Obiekt będzie dobrze skomunikowany. Tuż obok biegnie Wartostrada. W przyszłości pomiędzy Ratajami a Wildą zostanie też zbudowana kładka pieszo-rowerowa, zapisana już w planie miejscowym. Będzie ona dochodzić do południowego skrzydła dawnych Łazienek Rzecznych - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

Główny, murowany budynek Łazienek został zbudowany na planie kwadratu, od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od strony zachodniej prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodu znajduje się duży, prostokątny taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Obiekt zachowa swoją historyczną formę, nawiązującą do popularnego w polskim międzywojniu stylu dworkowego.

- Po uzgodnieniach projektowych wydaliśmy pozwolenia konserwatorskie. Dotyczą one kompleksowego remontu całego budynku oraz całościowego zagospodarowania i rewaloryzacji otoczenia. Prace będą bardzo szerokie - zapowiada Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Co zostanie zrobione?

Zmodernizowany budynek Łazienek Rzecznych pełnić będzie funkcję usługowo - biurową. W części środkowej budynku przywrócona zostanie dawna funkcja restauracyjna (w przyziemiu znajdować się będzie kuchnia wraz z barem, natomiast na parterze zlokalizowana będzie restauracja z tarasem widokowym). Wszystkie kondygnacje połączone będą nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku.

Powierzchnie biurowe i technologiczno-magazynowe przeznaczone będą na potrzeby Inkubatora i przedsiębiorstw po okresie 3 letniej inkubacji. Miejsce znajdą tam też inne innowacyjne firmy, działające w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji. Część powierzchni biurowej udostępniana będzie jako biura coworkingowe (wynajem biurka jako pojedynczego miejsca pracy).

Budynek dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowym wyróżnikiem nowopowstałego obiektu, podnoszącym jego atrakcyjność wśród potencjalnych najemców jest zastosowanie udogodnień dla rowerzystów (stojaki na rowery, szatnia dla rowerzystów, natryski).

Na terenie Łazienek Rzecznych działać będzie też będzie Poznański Klub Motorowodny Ligi Obrony Kraju, który już wcześniej prowadzili tam swoją działalność. Trwa finalizacja porozumienia w tej sprawie.

Do rewaloryzacji zabytkowego budynku Łazienek Rzecznych Miasto Poznań przygotowywało się od kilku lat. W 2017 r. złożono wniosek o dofinansowanie projektu ze środków WRPO 2014+. W latach 2017-2018 opracowano projekt budowlany i wykonawczy na realizację przedsięwzięcia. W maju 2018 r. złożono wniosek o pozwolenie na budowę, uzyskano ją we wrześniu 2018 r.

- Idziemy jak burza - żartuje Grzegorz Michalski, prezes zarządu WCWI. - Od momentu decyzji o rewaloryzacji zabytkowego budynku Łazienek Rzecznych do realizacji minęły dwa lata. To krótki czas w kontekście działań, jakie trzeba było podjąć - przygotowania dokumentacji projektowej, skonstruowania całego modelu finansowania. Pogoda nam sprzyja, wykonawca jest gotowy, więc myślę, że w ciągu tygodnia lub dwóch, praca będzie już w toku.

Jak podkreśla prezes WCWI, Łazienki Rzeczne, które działały kiedyś nad Wartą miały charakter sezonowy.

- Teraz powstaje obiekt całoroczny, który będzie mógł funkcjonować niezależnie od warunków pogodowych - zauważa Grzegorz Michalski.

Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji i Łazienek Rzecznych to 12,8 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Konsorcjum: MD KONS sp. z o.o. z siedzibą w Żydkowie - Lider oraz Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki z siedzibą w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie