REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Przetarg na dokumentację projektową upamiętnienia dawnego cmentarza

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2017 09:35
Przetarg na dokumentację projektową upamiętnienia dawnego cmentarza
fot. shuttertsock

Przetarg na dokumentację projektową upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelickiego na Siennym Rynku w Białymstoku ogłosiły władze miasta. Koncepcja zakłada, że powstaną tam zielony skwer i artystyczna instalacja - sarkofag z płaskorzeźbami.

REKLAMA

Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca marca 2018 r., a cała inwestycja - do końca przyszłego roku - poinformowała we wtorek Anna Kowalska z biura komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W ramach przetargu wykonawca wykona opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu cmentarza wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Do jego zadań będzie należało też m.in wykonanie badań geotechnicznych i georadarowych, jeśli okażą się konieczne - poinformowano w komunikacie. Wykonawca będzie musiał wtedy zdobyć też konieczne pozwolenia - przede wszystkim zgodę proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych.

Zainteresowani udziałem w przetargu mają czas na składanie ofert do 17 listopada - poinformowała Kowalska.

Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego powstanie zielony skwer z ławeczkami i alejkami spacerowymi na planie krzyża. Stanie tam artystyczna instalacja z płaskorzeźbami, która będzie pełnić funkcję sarkofagu, krypty szczątków (planowana jest ich ekshumacja w tym miejscu). Pojawi się też tablica informacyjna o historii tego miejsca. Autorem koncepcji jest Jarosław Perszko.

"Dobrze, że w końcu uda się upamiętnić społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta" - powiedział cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że ze względu na szczególny charakter tego miejsca, wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją proboszcza - administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Cmentarz ewangelicki na Siennym Rynku powstał w XVIII w. (najprawdopodobniej w 1794 roku). Odkryto go podczas robót drogowych w 2010 roku, wtedy na Rynku Siennym i ul. Młynowej natrafiono na pierwsze fragmenty ludzkich kości. W trakcie prac archeologicznych odkryto blisko 400 grobów, a szczątki pochowano na cmentarzu ewangelickim, położonym w innej części miasta.

Jak mówiła wcześniej PAP historyczka Lucyna Lesisz, kierowniczka Muzeum Historycznego w Białymstoku, cmentarz powstał, kiedy Jan Klemens Branicki sprowadził do Białegostoku kilkuset Niemców. Druga fala napływu ewangelików do miasta to okres po powstaniu listopadowym. Szacuje się, że na początku XX wieku żyło ich w Białymstoku ok. 5 tys. Lesisz informowała, że w latach 80. XIX wieku okazało się, iż cmentarz na Rynku Siennym jest za mały, aby chować tam większą liczbę wiernych. Wtedy go zlikwidowano, a w tym miejscu otwarto targowisko.

W 2015 r. po decyzji miasta na Siennym Rynku przestał funkcjonować parking i podjęto decyzje o upamiętnieniu cmentarza.

Początkowo zakładano, że wszystkie prace zostaną zakończone w 2017 r. Jednak - jak poinformowała PAP Anna Kowalska - ze względu na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, prace w tym miejscu nie były możliwe. Po zatwierdzeniu planu w połowie 2017 r. przez radnych miejskich, była możliwość ogłoszenia przetargu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie