REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Przez lata stał pusty. Teraz w tym budynku będzie szkoła

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2022 16:02
Przez lata stał pusty. Teraz w tym budynku będzie szkoła
Zakończyła się adaptacja budynku dla Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu. fot. Shutterstock

W Oświęcimiu zakończyła się adaptacja budynku dla Małopolskiej Uczelni Państwowej. Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek znajduje się nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

REKLAMA

  • Zakończyła się adaptacja budynku dla Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.
  • Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych uczelni Justyna Kuglin poinformowała w środę PAP, że trwają już odbiory robót budowlanych. Po ich zakończeniu obiekt zostanie wyposażony.
  • Koszt robót budowalnych to ok. 35 mln zł.

"Myślę, że jeszcze w tym roku kalendarzowym studenci rozpoczną naukę w trzecim naszym budynku" - powiedziała dyrektor Kuglin. W obiekcie znajdą się centra: inżynieryjne i medyczne.

Koszt robót budowalnych to ok. 35 mln zł. Do tego dojdzie wyposażenie. Inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z niegdysiejszego ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię.

Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się jak wszystkie pozostałe nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Trzeci budynek, którego adaptacja się zakończyła, jest największym w kompleksie. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. mkw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie