REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Przy domu sióstr franciszkanek powstanie Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich

  • Autor: PAP
  • 25 lip 2018 10:00
Przy domu sióstr franciszkanek powstanie Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich
fot. shutterstock

Przy domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej w Warszawie powstanie Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. matki Matyldy Getter - poinformowało we wtorek na stronie internetowej biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

REKLAMA

Według autorów komunikatu, kamień węgielny pod budowę muzeum zostanie poświęcony 8 sierpnia, w 50. rocznicę śmierci przełożonej zakonu, matki Matyldy Getter, która w czasie II wojny światowej wraz z siostrami ocaliła życie kilkuset dzieciom z warszawskiego getta.

Jak czytamy w komunikacie, w muzeum znajdzie się wystawa stała poświęcona historii ratowania dzieci żydowskich przez żeńskie zgromadzenia zakonne i księży, a także sala konferencyjna i biblioteka. Placówka będzie ogólnodostępna. Zgromadzenie podjęło już pierwsze formalne kroki związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich. Gotowy jest już wstępny projekt, ale dalsze formalności i budowa - jak przewidują siostry - potrwają 2-3 lata.

"To jest przesłanie dla każdego człowieka - troska o pamięć historyczną o tym, że nasze poprzedniczki w tak trudnym czasie wojny ratowały dzieci. Nie patrzyły na narodowość, liczyło się to, że ratują człowieka" - zaznaczyła cytowana w komunikacie przełożona warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi s. Barbara Król. Dodała, że do tej pory odzywają się osoby, które zostały uratowane przez siostry franciszkanki i potomkowie ocalonych. "Czasem w archiwum zgromadzenia nawet udaje się odnaleźć podrabiane przez siostry metryki, dzięki którym udało się uratować konkretne dziecko" - podkreśliła s. Król.

Z danych zgromadzenia wynika, że w ratowaniu dzieci żydowskich brało udział ponad sto sióstr. Część z zakonnic została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Matka Matylda Getter przed wojną założyła ponad 20 placówek opiekuńczych i edukacyjnych, za co wielokrotnie była honorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi. W czasie wojny w domu prowincjalnym na Hożej zakonnice prowadziły punkt sanitarny i kuchnię dla najbiedniejszych, a w czasie Powstania Warszawskiego - szpital. Tam też trafiały dzieci wyprowadzone z getta, którym m. Matylda Getter organizowała schronienie w prowadzonych przez zgromadzenie sierocińcach i domach dziecka. W 1985 r. została pośmiertnie odznaczona medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

W środę 8 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim zostanie odsłonięta i poświęcona tablica nagrobna m. Getter. Od tego dnia na dziedzińcu domu prowincjalnego franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 będzie można oglądać wystawę mobilną poświęconą zakonnicy i jej współsiostrom

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie