REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Przy Dworze Artusa stanął wodny zdrój inspirowany historią

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2017 09:29
Przy Dworze Artusa stanął wodny zdrój inspirowany historią
Gdańsk, fot. Fotolia

Na tyłach gdańskiego Dworu Artusa, stanął wodny zdrój inspirowany historycznym obiektem, który znajdował się w tym miejscu do 1945 r. Replika wykonana została z piaskowca. To kolejny zdrój odtworzony i postawiony w dawnej lokalizacji w historycznym centrum miasta.

REKLAMA

Zdrój zbudowano w środkowej części ogrodzenia niewielkiego dziedzińca, zlokalizowanego na tyłach Dworu Artusa, przy ul. Chlebnickiej. Sam obiekt oraz prowadzące do niego schody wykonano z piaskowca wzorując się przy tym na wyglądzie punktu poboru wody, który istniał w tym miejscu przed wiekami, a który został zniszczony w czasie działań wojennych u końca II wojny światowej.

Wylewkę w odtworzonym zdroju odlano z brązu: ma ona kształt stylizowanej głowy lwa. "Jest to kopia zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa" - poinformował Andrzej Gierszewski rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG), które sprawuje pieczę nad Dworem Artusa.

Dawny wygląd zdroju przy ul. Chlebnickiej odtworzono na postawie zachowanych materiałów ikonograficznych a także zdjęć. Uroczyste oddanie zdroju do użytku zaplanowano na poniedziałek.

Odtworzenie zdroju na tyłach Sworu Artusa było wspólnym przedsięwzięciem MHMG oraz miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK), która od kilku lat prowadzi program "Gdańskie fontanny i zdroje", zakładający "przywrócenie miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej".

Punktem wyjścia do projektu było, zlecone przez firmę, a przygotowane przez znawcę historii Gdańska - dr. Andrzeja Januszajtisa, "Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych". W oparciu o to historyczne opracowanie w październiku 2016 r. GIWK ogłosiły konkurs na projekt trzech ulicznych wodnych zdrojów nawiązujących do dawnych obiektów oraz historii miejsc, w których stały.

Z wyłonionych w konkursie trzech prac dwie doczekały się już realizacji. Oddano je do użytku latem br. Są to zdroje przy ul. Świętojańskiej, niedaleko kościoła św. Jana oraz przy ul. Szafarnia w sąsiedztwie mostu wiodącego na gdańską Ołowiankę, w pobliżu mariny. Na realizację czeka zdrój, który ma stanąć w sąsiedztwie dawnego Dworu Miejskiego u zbiegu ulic Ogarnej i Garbary. Ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

Program GIWK zakłada budowę kolejnych obiektów. Jak poinformowała rzecznik prasowa GIWK Monika Piotrowska-Szypryt, w latach 2018-2019 na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte ma zostać oddanych do użytku 12 kolejnych, nowych zdrojów. "Wszystkie zdroje powstaną w miejscach, gdzie kiedyś historycznie występowały, a ich wygląd będzie nawiązywał do dawnych obiektów lub dziejów miejsca, w którym powstaną" - powiedziała PAP Piotrowska-Szypryt.

Jak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez dr Zofię Maciakowską - historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, na początku XIX wieku w ówczesnym Gdańsku istniało 176 rząpi - czyli ogólnodostępnych miejsc, w których pobierano wodę dostarczaną miejskimi wodociągami.

Oprócz zdrojów budowanych w dawnych lokalizacjach GIWK stawia też takie obiekty w innych punktach miasta, głównie parkach i pasie nadmorskim. Te obiekty - wykonane według projektu wybranego także w konkursie, mają nowoczesny design - przypominają kamienne beczułki. Takich zdrojów stoi już w Gdańsku kilkanaście.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie