×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przy Gdańskich szkołach pojawiają się zielono-czerwone pasy

  • Autor: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
  • Opublikowano: 19 sie 2022 13:39
Przy Gdańskich szkołach pojawiają się zielono-czerwone pasy
Przy placówkach edukacyjnych w Gdańsku pojawiły się zielono-czerwone pasy malowane przy przejściach dla pieszych oraz napisy SZKOŁA. fot.

Przy placówkach edukacyjnych w Gdańsku pojawiły się zielono-czerwone pasy malowane przy przejściach dla pieszych oraz napisy SZKOŁA. Jak mówi Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, wszystko po to, by były one widoczne z daleka i skłaniały kierowców do zachowania szczególnej ostrożności.

REKLAMA

  • Na ulicach przy gdańskich szkołach malowane są zielono-czerwone pasy napisy SZKOŁA.
  • W sumie nowe oznakowanie wykonane zostanie przy 77 szkołach w wybranych lokalizacjach.
  • Nowe oznakowanie wykonane zostanie w technice strukturalnej grubowarstwowej chemoutwardzalnej.

Do istniejących znaków pionowych T-27 tzw. „agatek” oraz tablic radarowych informujących o prędkości pojazdów przy placówkach edukacyjnych w Gdańsku dokładane są dodatkowe elementy jednolite dla całego miasta – zielono-czerwone pasy wraz z napisami „SZKOŁA”.

Malowanie nowych znaków poziomych zainaugurowano jeszcze przed wakacjami. W czerwcu pierwsze znaki pojawiły się przy Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Czajkowskiego. W sierpniu malowane są kolejne pasy oraz napisy „SZKOŁA” przy innych placówkach. W sumie nowe oznakowanie wykonane zostanie przy 77 szkołach w wybranych lokalizacjach, które zostały wytypowane na podstawie przeprowadzonego w 2019 i 2022 roku audytu warunków ruchu pieszego i rowerowego wokół gdańskich szkół.

Projektując oznakowanie o bezpośrednim sąsiedztwie szkoły wybrano kolory,  które mają „rzucać się w oczy” kierowcom i odróżniać się od tradycyjnie stosowanych znaków poziomych barwy białej. Przyjęta została przy tym forma analogiczna do znaku poziomego p-10 „przejście dla pieszych”, czyli popularna „zebra”.

Oznakowanie będzie identyczne przy każdej z 77 szkół. Dzięki temu ma zwiększyć się świadomość kierowców, którzy widząc zielono-czerwone pasy zorientują się, że znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Nowe oznakowanie wykonane zostanie w technice strukturalnej grubowarstwowej chemoutwardzalnej. Dzięki niemu kierowca nie tylko zobaczy nowe oznakowanie, ale również „usłyszy” je pod kołami swojego pojazdu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie