×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przy Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2018 16:24
Przy Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek
Muzeum Pamięci Sybiru, fot. mat. pras.

Przy powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć w przyszłości pomnik upamiętniający "Bohaterskie Matki Sybiraczki" - zdecydowali w poniedziałek radni, jednogłośnie popierając - zgłoszoną w ub. roku - propozycję miejscowego oddziału Związku Sybiraków.

REKLAMA

W intencji wnioskodawców, pomnik ma być dowodem "hołdu, uznania i wdzięczności za bohaterstwo, heroizm i poświęcenie +Matek Sybiraczek+, które na zesłaniu w nieludzkich warunkach, broniły życia własnych dzieci, zachowując przy tym bezgraniczną wiarę w Boga i godność Polaka - patrioty".

"Pomnik będzie również utrwalać pamięć o tragicznych deportacjach Polaków na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940-1956, albowiem wśród osób zmarłych w wyniku deportacji, co trzecia ofiara +Golgoty Wschodu+ to Polska Matka Sybiraczka" - zapisano w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez Radę Miasta Białystok.

W tegorocznym budżecie samorządu są pieniądze na przeprowadzenie konkursu na koncepcję pomnika; aby został zbudowany, potrzeba będzie ok. 200 tys. zł w budżecie na 2019 rok. Niewykluczone, iż projekt mógłby zostać sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej, przy którym miałby stanąć pomnik, to ogólnopolska placówka, która ma m.in. zajmować się tematyką deportacji Polaków na Wschód. Obecnie jest w budowie, trwa przetarg na stan surowy jej gmachu; zgłosiło się do niego siedem firm i konsorcjów. Na razie placówka ma siedzibę tymczasową w centrum Białegostoku, w której prowadzi już działalność edukacyjną i wystawienniczą, trwają też prace nad tworzeniem kolekcji do przyszłych ekspozycji.

Władze Białegostoku liczą, że Muzeum Pamięci Sybiru uda się zbudować i wyposażyć w latach 2018-19. Na potrzeby ekspozycji będzie przebudowany magazyn o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw., a nowa wybudowana część, o powierzchni ok. 2,4 tys. m kw., będzie służyć za zaplecze techniczno-administracyjne muzeum.

W mieście jest już miejsce upamiętniające ofiary wywózek na Wschód - to pomnik Grób Nieznanego Sybiraka. Znany jest w kraju i za granicą, obchody przy tym postumencie są częścią dorocznych Międzynarodowych Marszów Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz, to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie