REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przy parku miejskim w Wadowicach powstała tężnia solankowa

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2022 10:55
Przy parku miejskim w Wadowicach powstała tężnia solankowa
Zakończona została budowa tężni solankowej w Wadowicach. fot. Shutterstock

W Wadowicach przy parku miejskim powstała tężnia solankowa. Tężnia będzie ogólnodostępna, jednak skorzystać  z niej będzie można dopiero wiosną.

REKLAMA

  • Zakończona została budowa tężni solankowej w Wadowicach.
  • Rzecznik magistratu Małgorzata Targosz-Storch poinformowała PAP, że skorzystać z leczniczych walorów będzie można jednak dopiero wiosną.
  • Koszt inwestycji zamknął się w 800 tys. zł.
  • Wokół obiektu powstanie strefa zieleni, a cały  teren będzie punktem widokowym.

"Tężnia powstała przy parku miejskim, w pobliżu domu pomocy społecznej. Będzie ogólnodostępna. Z jej leczniczych walorów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Wadowice. Teraz teren jeszcze zostanie uporządkowany. Solanka popłynie, gdy pozwoli na to aura, czyli już wiosną" - powiedziała w rozmowie z PAP Targosz-Storch.

Wokół obiektu powstanie jeszcze strefa zieleni. Posadzonych zostanie ok. 300 drzew ozdobnych. Teren przy tężni będzie punktem widokowym, z którego będzie można zobaczyć panoramę Beskidu Małego.

Budowa kosztowała blisko 800 tys. zł. Wadowice na ten cel pozyskały ponad 500 tys. zł z rządowego funduszu inwestycji lokalnych oraz z małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

Wadowicki samorząd, budując tężnię, zagospodarował zaniedbany teren, który nierzadko służył jako "dzikie wysypisko" śmieci.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i tarniny. Działanie zawdzięcza naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po ścianach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ skr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie