Przyjazne przestrzenie dla maluchów. Oto nowoczesny i komfortowy żłobekPropertydesign.pl - 07-03-2017 10:00


Setka maluszków rozpoczęła właśnie swoją przygodę w nowym żłobku. To czwarta taka placówka w Gorzowie, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu „Maluch”. Inwestycję, na zlecenie Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, wykonała firma Skanska.

Żłobek w Gorzowie Wielkopolskim oficjalnie otwarty! Setka maluszków rozpoczęła właśnie swoją przygodę w nowym miejskim żłobku przy ulicy Maczka. To czwarta taka placówka w Gorzowie, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu „Maluch”. - Dla nas to duża radość budować dla dzieci – mówi Marcin Małycha, menadżer projektu, Skanska.  W nowoczesnym żłobku maluchy znajdą komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, tu będą też stawiać pierwsze kroki edukacyjne. Rodzice będą mogli czuć się spokojni o swoje pociechy. Wybudowaliśmy obiekt, który dla wielu dzieci stanie się pierwszym przystankiem na drodze do integracji ze społeczeństwem - to daje satysfakcję – podkreśla Małycha.

Komfortowe przestrzenie

Żłobek zapewnia opiekę dla 100 maluchów. Jest to wolnostojący budynek parterowy. Pomieści 4 oddziały - każdy przeznaczony dla 25 dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Każdy oddział składa się z dwóch sal: zajęć i wypoczynku, wyposażonych w wózkarnię, szatnię, rozdzielnię posiłków, magazyn zabawek, pomieszczenia wc dla dzieci i personelu.

W żłobku znajdują się również pomieszczenia administracyjne, magazyn żywności, pomieszczenia techniczne, porządkowe i higieniczno-sanitarne, a także nowoczesna kuchnia – w niej całe jedzenie będzie przygotowywane na miejscu, co zapewni jego jakość i świeżość.

W ramach kontraktu wykonane zostało także podziemne uzbrojenie w postaci: instalacji wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektroenergetycznej, przyłączy ciepłowniczych i teletechnicznych. - Warto wspomnieć, że powstał również zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Woda będzie wykorzystywana do celów gospodarczych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejszy się zapotrzebowanie na wodę z wodociągu, a to niewątpliwa korzyść dla środowiska – mówi Marcin Małycha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

- Naszym priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – mówi Paweł Skrzypczak, dyrektor zespołu projektów, Skanska. - Dbamy o to, by wszyscy nasi pracownicy mieli bezpieczne warunku do pracy, by cali i zdrowi wracali każdego dnia do swoich rodzin. Ale tak samo ważne jest dla nas bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budowanych przez nas inwestycji - obiektów użyteczności publicznej, dróg, mostów itd.

- Żłobek na pewno będzie  bezpieczną placówką. Sale zajęć wyposażone zostały w meble i urządzenia do ćwiczeń ruchowych ze wszelkimi niezbędnymi atestami i certyfikatami. Atrakcyjnym miejscem jest też plac zabaw. Na dzieci czekają m.in.  zjeżdżalnia, piaskownica, bujaki, huśtawki, karuzela. Wszystkie materiały i urządzenia posiadają niezbędne aprobaty techniczne i certyfikaty, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo podczas zabawy. Szykuje się ciekawa, ale przede wszystkim bezpieczna zabawa! – dodaje Skrzypczak.

Bez barier architektonicznych

Żłobek został przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Dostęp do placówki możliwy jest dzięki zaprojektowanym pochylniom. Wewnątrz obiektu nie ma barier architektonicznych w postaci progów. Odpowiednio dostosowany został także plac zabaw i parking.