Przystań Warszawa coraz bliżejPAP - 05-06-2017 14:52


Wioślarze, kajakarze i miłośnicy sportów wodnych będą mieli swoje miejsce w stolicy - na jesieni 2017 r. ukończona zostanie budowa obiektów Przystani Warszawa. Zostanie ona oddana do użytku warszawiaków w kwietniu przyszłego roku.

Przystań Warszawa powstaje pomiędzy wałem przeciwpowodziowym Wisły, a Portem Czerniakowskim. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił na poniedziałkowym briefingu, że brakowało w stolicy miejsca, które skupiałoby środowisko "wodniackie".

"Środowisko warszawskich wodniaków zasługuje na miejsce, które będzie ich integrować i stanie się obok Wisły ich drugim domem. Przystań Warszawa ma szansę być właśnie taką przestrzenią. Liczymy, że tutaj będą wychowywać się kolejne pokolenia warszawskich wodniaków" - powiedział Olszewski.

Wiceprezydent stolicy poinformował, że zakończenie prac w Przystani przewidziano na październik 2017 r., jednak - jak wyjaśnił - będzie to moment przejęcia przez miasto obiektów. "Następnie rozpoczynamy konkurs, w którym chcemy wyłonić podmiot bądź podmioty, które będą prowadziły tu działalność rekreacyjną dla mieszkańców Warszawy" - dodał.

"Liczymy na to, że cała procedura najmu oraz doposażenia tych obiektów, pozwoli nam ruszyć w kwietniu z ofertą. Wszystko na to wskazuje, że tak będzie" - zaznaczył.

Przystań Warszawa tworzyć będzie w sumie osiem drewnianych pawilonów. Siedzibę znajdą tam przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia związane z warszawską Wisłą - wioślarze, kajakarze oraz fundacje popularyzujące aktywny wypoczynek nad rzeką.

Nie zabraknie również miejsca do garażowania łodzi i przechowywania sprzętu - kajaków czy rowerów wodnych. Poza tym powstanie punkt gastronomiczny, sklep ze sprzętem oraz pokoje noclegowe.

Nowe budynki będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski zapewnił, że obiekty będą funkcjonalne, ekologiczne i energooszczędne. Dodał, że z uwagi na otaczającą zieleń, ustawienie budynków zostało zaprojektowane tak, aby zachować jak najwięcej rosnących drzew.

Teren całej przystani to blisko 13,5 tys. mkw.  a koszt całkowity projektu to ok. 7,4 mln zł.