×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przystanek Grochowa: w budynku dawnego liceum powstała przystań dla uchodźców

  • Autor: PropertyDesign.pl/AS
  • 19 mar 2022 08:49
  • Aktualizacja: 19 mar 2022 08:50
Przystanek Grochowa: w budynku dawnego liceum powstała przystań dla uchodźców
Szarą ścianę starej sali gimnastycznej pokrył kolorowy mural stworzony w jeden (!) dzień, fot. Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

Budynek byłego LO nr V przy ul. Grochowej we Wrocławiu przemienił sie w „UA Przystanek Grochowa”, tymczasową placówkę, w której mogą się schronić uchodźcy z Ukrainy, czekający na znalezienie docelowego zakwaterowania. Zanim jednak nieużywany budynek dawnego liceum mógł stać się przystanią dla uchodźców, musiał najpierw przejść remont.

REKLAMA

Ekspresowy remont

Zakres prac remontowych obejmował między innymi remont dachu i przystosowanie instalacji sanitarnych. Rezultatem prac jest zwiększona liczba toalet, punktów prysznicowych i umywalek, zainstalowano nowe baterie. Usunięcia wymagały również liczne awarie instalacji wodociągowej.

– Duże uznanie należy się pracownikom MPWiK, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu sprawnie uporali się z usterkami – podkreśla Anna Olbryt z Zespołu Prasowego Zarządu Zasobu Komunalnego.

Pomieszczenia po salach lekcyjnych zostały wyposażone w łóżka polowe i pełnią rolę pokoi noclegowych, liczba osób na sali zależy od jej powierzchni. - Z uwagi na aktywność wolontariuszy oraz darczyńców odpowiadających na bieżące potrzeby przebywających na Grochowej osób, ta przestrzeń jest wciąż modyfikowana – podkreśla Anna Olbryt. – Aby jak najefektywniej urządzić cały obiekt skorzystaliśmy ze wsparcia Fundacji Podaj Dalej, która przygotowała projekt zagospodarowania wnętrza. Korzystając z dostępnych nam elementów wyposażenia skompletowaliśmy niezbędne szafki, regały i inne sprzęty, które mieliśmy na stanie – wylicza Olbryt.

Oprócz sali noclegowych, na terenie dawnej szkoły powstały również cztery sale dla matek z dziećmi, gdzie mogą w komfortowych warunkach przewinąć, nakarmić czy uśpić swoją pociechę. Jest również specjalna strefa na gabinety dla psychologa, tłumacza i obsługi medycznej. Z kolei jedna z sal gimnastycznych wyposażona została w stoły, ławki, lodówki, kuchenki mikrofalowe i elektryczne oraz czajniki bezprzewodowe i przekształcona w stołówkę.

Z troską o komfort i samopoczucie

Akcentem wprowadzającym kolor do przestrzeni Przystanku jest barwny mural, powstały w zaledwie jeden dzień!

– Mural szybko stał się wizytówką Przystanku Grochowa. Pomysł zrodził się wśród naszych pracowników, którzy korzystając ze swoich prywatnych kontaktów zaprosili do współpracy grupę osób, która zrealizowała projekt – opowiada Anna Olbryt, i dodaje: - Otaczająca nas przestrzeń ma wymierny wpływ na nasze samopoczucie. Poprzez trwały wyraz artystyczny widoczny na ścianach stołówki chcieliśmy przyczynić się do zwiększenia komfortu przebywających tam osób. Liczymy, że ten zabieg się udał.

 

Wszystkie sale w budynku zostały oznaczone i ponumerowane, a na korytarzach – co szczególnie ważne – widnieją tablice informacyjne w trzech językach, ułatwiające poruszanie się po obiekcie.

Uchodźcy przebywający na Przystanku Grochowa mogą liczyć na opiekę pracujących na miejscu wolontariuszy Fundacji Homo Sacer. Fundacja wyznaczyła również dwie osoby do koordynowania zabaw dla dzieci. Aktywności odbywają się w wolnej sali gimnastycznej. Jedną z zorganizowanych atrakcji był występ grupy cyrkowej z Tanzanii, który zorganizowało Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej.

– Sukces zawdzięczamy zaangażowaniu dużego zespołu pracowników ZZK, MPWiK, Rady Osiedla Gajowice oraz okolicznych mieszkańców i byłych uczniów LO nr V. Gdyby nie praca ogromnego zespołu wolontariuszy nie mielibyśmy szans w tak krótkim czasie zakończyć wszelkich prac związanych z uruchomieniem obiektu. Wyzwaniem było także sprzątanie, ponieważ budynek ma bardzo dużą powierzchnię. Niemniej w ciągu dwóch dni weekendu prace porządkowe zakończyły się sukcesem – relacjonuje Anna Olbryt.

Przystanek Grochowa pomieścić może do 400 osób jednocześnie. Pierwsza grupa uchodźców licząca 204 osoby, wśród których było 88 dzieci trafiła do Przystanku w nocy z niedzieli na poniedziałek 14 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie