×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przystanki kolejowe na trasie z Chojnic do Kościerzyny zostaną odnowione

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2021 10:52
Przystanki kolejowe na trasie z Chojnic do Kościerzyny zostaną odnowione
Pięć przystanków kolejowych będzie przebudowanych na trasie z Chojnic do Kościerzyny, fot. shutterstock

Pięć przystanków kolejowych przebudowanych zostanie na trasie z Chojnic do Kościerzyny, koszt robót to ponad 5,3 mln zł - poinformował w poniedziałek Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

REKLAMA

PKP PLK podpisały umowy na przebudowę przystanków w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".

"Przebudowa przystanków Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie i Kalisz Kaszubski zapewni dogodniejszy dostęp do kolei i lepsze warunki podróży w kierunku Chojnic i Kościerzyny na linii kolejowej nr 211" - wyjaśnił Zieliński.

Dokumentację projektową oraz prace budowlane w Dziemianach Kaszubskich zrealizuje PUH Rajbud, a w Męcikale, Żabnie, Lubni i Kaliszu Kaszubskim ZPU Elkor. Łączny koszt zawartych przez PKP PLK umów z wykonawcami to ponad 5,3 mln zł netto. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów w IV kwartale 2022 r.

Perony po przebudowie będą wyższe, co znacznie ułatwi korzystanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i jaśniejsze oświetlenie. Przygotowane zostaną gabloty z informacją o rozkładzie jazdy oraz czytelne oznakowanie. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zaplanowano pochylnie. Będzie łatwiejsze dojście na perony, gdyż na antypoślizgowej nawierzchni zastosowane zostaną ścieżki naprowadzające. Dla podróżnych dojeżdżających rowerami przygotowane zostaną stojaki.

W województwie pomorskim na liście podstawowej "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025"jest siedem lokalizacji. Oprócz Męcikał, Żabna, Lubni, Dziemian Kaszubskich i Kalisza Kaszubskiego w planach jest także budowa nowego przystanku w Otominie na tzw. bajpasie kartuskim i modernizacja peronu w Brusach.

W "Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych" uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie