REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przystanki na Podlasiu do przebudowy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 sty 2022 13:27
Przystanki na Podlasiu do przebudowy
Przystanek w Suchowolcach, fot. Tomasz Łotowski, mat. PKP PLK

Perony w Kleszczelach i Suchowolcach przejdą przebudowę. Będą to pierwsze inwestycje na Podlasiu w ramach rządowego Programu Przystankowego.

REKLAMA

  • Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy i podróżni na linii Białystok – Czeremcha. Przebudowę przejdą perony w Kleszczelach i Suchowolcach.
  • Na obu przystankach podwyższone zostaną perony, przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i energooszczędne oświetlenie; dostęp do pociągów ułatwią pochylnie. 
  • Wartość inwestycji to 3,5 mln zł, jej zakończenie planowane jest na 2022 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. To pierwsze inwestycje w województwie podlaskim w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży w gminie Kleszczele, w powiecie hajnowskim. To kolejne przedsięwzięcie PLK zachęcające do podróży koleją na trasie z Białegostoku do Czeremchy.

– Wygodniejsze perony w Kleszczelach i Suchowolcach ułatwią dostęp do pociągów w kierunku Białegostoku i Czeremchy. Na Podlasiu, dzięki realizacji „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” dostosujemy do potrzeb podróżnych 17 przystanków. Mieszkańcy zyskują lepszy dostęp do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na obu przystankach perony będą podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwią pochylnie. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe, co pozwoli łączyć podróż dwoma najbardziej ekologicznymi środkami transportu – koleją i rowerem.

W Suchowolcach razem z przystankiem zostanie zmodernizowany przejazd kolejowo-drogowy. Wyposażenie skrzyżowania w sygnalizację świetlną i dźwiękową zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Wartość inwestycji to 3,5 mln zł, jej zakończenie planowane jest na 2022 r.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W województwie podlaskim zaplanowano modernizację lub budowę łącznie 17 przystanków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie