×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Pytia" - kolejny mural na szlaku dzieł Jacka Malczewskiego w Radomiu

  • Autor: PAP
  • 26 kwi 2022 11:13
fot. shutterstock

Na ścianie jednego z budynków uniwersytetu w Radomiu powstanie kolejny mural na szlaku ukazującym dzieła Jacka Malczewskiego. Tym razem będzie to "Pytia", której oryginał znajduje się we Lwowie, a przez wybór tego dzieła Radom chce wyrazić solidarność z artystami z Ukrainy.

REKLAMA

Malowidło będzie zdobiło budynek Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego. Oryginalny obraz Jacka Malczewskiego znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Pochodzące z 1917 r. dzieło przedstawia piękną młoda kobietę w białej szacie, kapłankę ze świątyni Apollina w Delfach, której głównym zadaniem było przepowiadanie przyszłości.

"Pytia" będzie kolejną wielkoformatową kopią obrazu Malczewskiego powstałą w ostatnim czasie w przestrzeni miejskiej Radomia. Niemalże naprzeciwko, na ścianie gmachu Wydziału Sztuki, znajduje się inny mural z dziełem wybitego polskiego symbolisty - "Zatruta studnia z chimerą". Z kolei malowidło przedstawiające obraz Malczewskiego "Kobieta z faunem" zdobi budynek Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Ich autorem jest radomski artysta malarz Łukasz Rudecki. Oryginały obydwu dzieł znajdują się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W planach są kolejne murale. Jeden z nich, mający być odwzorowaniem "Zatrutej studni" (1906) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, będzie zdobić elewację rewitalizowanej kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego.

Malowidła powstają w ramach przedsięwzięcia "Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL - nowy szlak murali" realizowanego z budżetu obywatelskiego. Cykl ma być wizytówką Radomia - miasta, w którym wybitny polski malarz przełomu XIX i XX w. przyszedł na świat.

Jacek Malczewski urodził się w starej, ale pozbawionej majątków ziemskich rodzinie szlacheckiej. Z rodu Malczewskich z podradomskiego Malczewa pochodził poeta, prekursor romantyzmu Antoni Malczewski. Ciotką malarza była znana mistyczka Wanda Malczewska. Z rodziny wywodził się także generał WP i minister spraw wojskowych z czasów przewrotu majowego Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski. Jacek - ze strony matki - spokrewniony był m.in. z pisarką Jadwigą Łuszczewską.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z wybitnym symbolistą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego, która jest obecnie czwartą pod względem wielkości w Polsce. Zbiory stale się powiększają, ostatnio dzięki dotacjom, jakie sukcesywnie przyznaje placówce samorząd woj. mazowieckiego.

Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się m.in. "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.

Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu. Od 1837 roku studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). Później wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą. W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku - dwa lata przed śmiercią stracił wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie