×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport Cyfrowe Miasta: priorytety i bariery w budowaniu miast przyszłości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 11 cze 2018 15:14
fot. pixabay.com

Raport Cyfrowe Miasta: brak świadomości społecznej na temat korzyści, jakie dają rozwiązania smart city i niewystarczający budżet - zarówno według mieszkańców polskich miast, jak i samorządowców, to główne bariery w budowaniu miast przyszłości.

REKLAMA

Signify (Euronext:LIGHT) prezentuje kolejne wyniki badania na temat inteligentnych miast, zebrane i opracowane w Raporcie Cyfrowe Miasta. W badaniu wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele samorządu z pięciu polskich miast, wskazując jakie rozwiązania są niezbędne by stworzyć miasto inteligentne oraz z jakimi barierami muszą się mierzyć samorządy podczas wprowadzania rozwiązań smart. Wśród reprezentantów administracji publicznej znalazły się osoby zajmujące stanowiska kierownicze oraz specjaliści odpowiedzialni za miejską infrastrukturę i rewitalizację miast.

Obie grupy respondentów zgodne są co do tego, że ciężko ustalić jest jedno najbardziej istotne narzędzie, będące niezbędnym elementem inteligentnego miasta. Respondenci pytani o tę kwestię mieli do wyboru kilka odpowiedzi, między innymi: system sterowania ruchem miejskim, system informacji parkingowej, platforma do komunikacji z mieszkańcami, system monitoringu miejskiego, system zarządzania gospodarką komunalną, energooszczędne oświetlenie, platforma udostępniania otwartych danych (open data) oraz „inne” - każda z nich dostała zarówno od mieszkańców jak i samorządowców pomiędzy 11 a 16 procent głosów, przy czym w obu grupach przodowała odpowiedź „inne”. Pokazuje to, jak kompleksowym działaniem jest wprowadzanie rozwiązań dla inteligentnych miast.

- Miasta „smart” są jak złożony organizm, którego nerwy to cyfrowe sieci, zmysły: czujniki, a mózg to inteligencja miejskich decydentów, wspierana nowymi technologiami. Takie miasto jest świadome swojego „ciała” i jego funkcjonowania tylko przy założeniu sprawnej infrastruktury i holistycznego, ale i precyzyjnego planowania przestrzennego, inwestycyjnego i finansowego, opartego o twarde, mierzalne dane. Takie miasto jest przyjazne mieszkańcom, słuchając ich oczekiwań i potrzeb oraz tworząc sprzyjające warunki do życia, pracy i wypoczynku - tłumaczy Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Związek Miast.

W przypadku wskazania barier w budowaniu inteligentnych miast, respondenci również byli zgodni, wskazując przede wszystkim na brak środków na inwestycje (32 proc. odpowiedzi wśród badanych samorządowców i 23 proc. wśród mieszkańców) oraz brak wystarczającej świadomości społeczeństwa na temat korzyści płynących z rozwiązań smart city (po 30 proc. głosów w obu grupach). Co piąty mieszkaniec zwraca uwagę na to, że brak wiedzy na temat smart city dotyczy także samorządowców. Niemal równie ważną barierą według wszystkich badanych jest brak jednej, spójnej koncepcji wdrażania smart city w mieście (17 proc. odpowiedzi wśród samorządowców i 15 proc. wśród mieszkańców).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie