×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport: Najnowsze światowe trendy w budownictwie ekologicznym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 lis 2018 10:41
fot. Fotolia

Prawie połowa ankietowanych szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat 60 proc. ich projektów będzie zielonych. To dane najnowszego World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report, w którym uczestniczyło 2 tys. specjalistów budowlanych z 86 krajów, w tym z Polski za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

REKLAMA

Wyniki badania są zaskakujące i zachęcające. 47 proc. osób biorących udział w World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report spodziewa się, że większość ich projektów (ponad 60 proc.) powstałych do 2021 roku będzie zielonych. Opublikowany przez Dodge Data & Analytics nowy raport branżowy wskazuje, że międzynarodowy rynek projektów budownictwa ekologicznego znacznie wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat, a popyt na działalność w zakresie budownictwa zrównoważonego ma wzrosnąć – w niektórych regionach nawet dwukrotnie. Raport prognozuje wręcz skok o 20 punktów procentowych w stosunku do obecnej liczby zrównoważonych projektów

- Jako największy na świecie dostawca technologii budowlanych, byliśmy świadkami zmiany w kierunku bardziej wydajnych, zrównoważonych rozwiązań. Faktem jest, że zielone budynki przynoszą potrójne korzyści – właścicielom, mieszkańcom i społeczeństwu – dzięki obniżonym kosztom operacyjnym, lepszej jakości powietrza wewnątrz budynków i zmniejszonemu zużyciu energii. Trendy ujawnione w tym raporcie odzwierciedlają to, co widzimy w naszej działalności: zrównoważone budownictwo jest dobre dla zdrowia publicznego, środowiska i szeroko pojętej efektywności budynków – mówi Chris Nelson, prezes Commercial HVAC for Carrier, partnera badania.

W raporcie przedstawiono 19 krajów, obejmujących 6 kontynentów, a w każdym z nich spodziewany jest znaczny wzrost odsetka firm zgłaszających większość swoich projektów jako zielone.

- Entuzjazm dla budownictwa ekologicznego jest wyraźny na wszystkich głównych rynkach, a napędzają go korzyści biznesowe, niezmienne od 2012 roku. Obejmują one 8 proc. oszczędności kosztów operacyjnych w pierwszym roku i wzrost wartości aktywów budowlanych nowych budynków o 7 proc., co zdecydowanie pogłębia zaangażowanie w kwestie ekologiczne – mówi dr Donna Laquidara-Carr, dyrektor ds. badań przemysłowych LEED AP, Industry Insights Research Director z Dodge Data & Analytics.

Podobne korzyści odnotowano w przypadku modernizacji i renowacji budynków.

- Modernizacja budynków ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych celów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Dane pokazują, że nie tylko jest korzystna dla naszej planety, ale może również prowadzić do prawie 10-procentowych oszczędności w kosztach operacyjnych w pierwszych kilku latach. Choć oszczędności te już są motywujące, dla wsparcia modernizacji budynków w Stanach Zjednoczonych i innych krajach wciąż konieczne są większe zachęty i usprawnione regulacje – powiedział Carl Elefante, prezes Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) w 2018 roku.

W raporcie stwierdzono również, że największa bariera, która zawsze stała przed budownictwem zrównoważonym – przekonanie, że kosztuje ono więcej niż tradycyjne – zmniejszyła się dramatycznie z ponad trzech czwartych respondentów odpowiadających w ten sposób w 2012 roku do mniej niż połowy obecnie.

Innym wartym podkreślenia aspektem jest fakt, że wielu respondentów planuje budowę zielonego budynku w ciągu najbliższych 3 lat bez ubiegania się o certyfikację. Jednak ponad dwie trzecie uczestników badania wykorzystujących certyfikację uważa, że ułatwia im ona tworzenie budynków o lepszych parametrach użytkowych, co znajduje odzwierciedlenie w innych badaniach.

Zdrowe budynki stały się w badaniu głównym priorytetem ekologicznym. Na przykład do najważniejszych społecznych czynników napędzających zielone budownictwo zaliczyć można poprawę stanu zdrowia i samopoczucia mieszkańców oraz zwiększenie wydajności pracowników. Inne skutki społeczne, które stają się coraz ważniejsze, obejmują tworzenie poczucia wspólnoty i wspieranie gospodarki krajowej.

- Badanie, wspierane przez nasze green building councils w 5 regionach, pokazuje, że ekologiczne budownictwo jest postrzegane przez przemysł jako kluczowa korzyść dla biznesu. Ponadto na całym świecie uważa się, że ekologiczne budownictwo ma znacząco korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na zwiększoną produktywność i zadowolenie pracowników – mówi Terri Wills, dyrektor Generalny World Green Building Council.

Raport zawiera również specjalną sekcję poświęconą ekologicznym technologiom, w tym spostrzeżenia dziewięciu ekspertów tematycznych na temat technologii obecnie poprawiających wydajność budynków i rozwiązań, które ich zdaniem będą miały największy wpływ w najbliższej przyszłości.

Wśród uczestników badania znalazło się ponad 2 000 architektów, inżynierów, wykonawców, właścicieli, specjalistów/konsultantów i inwestorów z 86 krajów, w tym z Polski (za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC). Celem raportu jest analiza poziomu aktywności ekologicznej, wpływu praktyk zielonego budownictwa na działalność gospodarczą, czynników, które najprawdopodobniej pobudzają dalszy rozwój rynku ekologicznego oraz wyzwań, które przed tym rynkiem stoją. Dodge Data & Analytics opracował badanie we współpracy z firmą Carrier, przy wsparciu Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) i Autodesk, przy dodatkowym wsparciu USGBC (U.S. Green Building Council) oraz przy udziale World Green Building Council jako głównego partnera badawczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie