Proces odbudowy Warszawy jest w tej chwili badany - po to, żeby skorzystać z tej naszej lekcji przy odbudowie innych zniszczonych miast - powiedział sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski w poniedziałek w Warszawie.
Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed rekonstrukcją światowego dziedzictwa ("The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction"). Biorą z niej udział m.in. przedstawiciele wszystkich regionów UNESCO.
Jak powiedział sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski podczas towarzyszącej wydarzeniu konferencji prasowej, wbrew wytycznych Konwencji o ochronie dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, która zakłada, że "rekonstrukcja jest jakąś niechcianą ostatecznością", okazało się, że "jednak ważniejsza jest potrzeba ludzka".
"Potrzeba tej społeczności, potrzeba narodu do tego, żeby istnieć wobec pamięci, to znaczy egzystować mając w otoczeniu świadków przeszłości, pamięć" - powiedział Ratajski.
Jak dodał, warunki te spełnia odbudowana stolica Polski. "Cały proces odbudowy, myślenia o przywróceniu jej społeczeństwu, (tego) dlaczego była wola społeczna, jak to się stało, jest w tej chwili badany po to, żeby - być może - skorzystać z tej naszej lekcji przy odbudowie Aleppo, Mosulu i innych miast, zniszczonych skutek współczesnych konfliktów" - zaznaczył Ratajski.
"Mówimy o nowej urbanistyce, która musi wziąć pod uwagę nie tylko miejsca historyczne, ale również dziedzictwo niematerialne społeczności, które żyją w tym miejscu, ukształtowania naturalne, geograficzne; cały zespół różnych elementów, które należy zbadać po to, żeby współczesne miasta były miastami jak najbardziej przyjaznymi człowiekowi" - dodał.
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura