REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ratusz Kultury w Gdańsku, a w nim pracownie, restauracja, sala koncertowa i... hostel

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2017 10:25
Ratusz Kultury w Gdańsku, a w nim pracownie, restauracja, sala koncertowa i... hostel
fot. pixabay.com

Sala koncertowo-teatralna, pracownie warsztatowe, miejsce integracji społecznej oraz restauracja „Tu można marzyć” i hostel mają działać w Ratuszu Kultury w Gdańsku-Oliwie. Nowa placówka rozpoczyna działalność w najbliższy weekend.

REKLAMA

Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska wyraziła przekonanie, że na trójmiejskiej mapie kultury Oliwski Ratusz Kultury będzie się wyróżniać głównie programem, w którym mają się znaleźć zarówno muzyka klasyczna i jazzowa, jak i spektakle teatralne oraz szeroka oferta warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Nie ma wątpliwości, że w Gdańsku, w Trójmieście, jest zapotrzebowanie na jeszcze jedną placówkę kultury. "Poszczególne instytucje kultury są nastawione na różnych odbiorców i każda z nich ma określony krąg zainteresowanych" - argumentowała. "Różne instytucje teatralne i parateatralne przez cały rok będą mogły znaleźć w Ratuszu dla siebie miejsce" - wyjaśniła. "Scena teatralna oraz muzyki jazzowej i klasycznej będą miały swoje stałe dni w tygodniu" - dodała.

Do końca roku w Oliwskim Ratuszu Kultury ma zacząć działać restauracja "Tu można marzyć", która ma pełnić też funkcję czytelni, księgarni i sklepu ze sztuką. W najbliższych miesiącach mają się też rozpocząć warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. W ramach Oliwskiej Akademii Sztuki mają się odbywać wykłady i warsztaty z literatury, sztuk plastycznych, robót ręcznych, mody i urody, przyrody, filmu, teatru, nowych technologii oraz oliwistyki. Ma działać galeria rzeźby. Do końca roku powinna rozpocząć działalność sala filmowa.

Do rady programowej ratusza należą znani animatorzy trójmiejskiej kultury: Barbara Żurowska - Sutt (muzyka klasyczna), Krystyna Stańko (jazz), Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski (teatr).

Oliwski Ratusz Kultury znajduje się w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Został stworzony i będzie prowadzony przez Fundację Wspólnota Gdańska, organizację pozarządową działającą w Trójmieście od 2007 roku.

Podczas inauguracji działalności sceny w ratuszu zaśpiewa m.in. Dorota Miśkiewicz, Dorota Lulka oraz tenorzy: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński, Witalij Wydra. Wystąpi też Walny Teatr z Warszawy z niecodzienną interpretacją "Hamleta", a Teatr Korkoro zaprezentuje współczesną wersję "Romea i Julii". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wydarzenia inaugurujące działalność sceny potrwają od piątku do niedzieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie