Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM ExcellentPropertydesign.pl - 17-11-2015 12:48


Zespół budynków nowego Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie zaprojektowany przez Horizone Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Projekt uzyskał 73,3 proc. według nowej, zaostrzonej punktacji BREEAM International NC 2013.

To pierwszy obiekt publiczny w Polsce, który został poddany certyfikacji. Ratusz Marszałkowski w Krakowie otrzymał certyfikat BREEAM Excellent m.in. dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań instalacyjnych (m.in. tri-generacja jako źródło ciepła, chłodu i energii elektrycznej, cyfrowy system sterowania oświetleniem DALI w oparciu o źródła LED), pełnemu sterowaniu pracą budynku zintegrowanemu w ramach BMS, a także licznym innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym, które pomogły w uzyskaniu wysokiej oceny w tzw. „miękkich” kategoriach (oświetlenie, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu).

Analiza przeprowadzonej certyfikacji pokazuje, że budynek nie tylko będzie energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny dla jego użytkowników i odwiedzających.

- Z naszego punktu widzenia, jako projektantów, najistotniejszą informacją jest wiadomość, że poziom BREEAM Excellent został osiągnięty bez konieczności wprowadzania w projekcie większych zmian w stosunku do koncepcji konkursowej z października 2013r. To oznacza, że od samego początku prac koncepcyjnych, nasze założenia dot. energooszczędności, ekologiczności i jakości rozwiązań architektonicznych były prawidłowe – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio.

Ratusz Marszałkowski w ramach swoich przestrzeni ma uwzględnić pomieszczenia Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zarządu Województwa, biura departamentów Urzędu Marszałkowskiego, jednostek samorządowych, a także dodatkowe funkcje komercyjne (sklepy, gastronomię i przedszkole). Zespół składać się będzie z trzech budynków o łącznej powierzchni całkowitej 46 tys. metrów kwadratowych. Jego realizacja planowana jest na drugą połowę 2016 roku. Inwestorem jest Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska”.