Ratusz podpisał umowę na wymianę około 40 tysięcy opraw oświetleniowych w WarszawiePAP - 13-01-2021 13:36


Stołeczny ratusz podpisał w środę umowę na wymianę około 40 tysięcy opraw oświetleniowych w całej Warszawie. Jak przekazali urzędnicy nowe oprawy LED pozwolą na oszczędności prądu. Dzięki nim stolica ma być też bezpieczniejsza.

Dostawą i wymianą opraw zajmie się firma Lug Light Fatory z Zielonej Góry. Prace związane z wymianą latarń mają toczyć się w tym i następnym roku, a wartość umowy wyniesie co najmniej 32 mln zł.

Stołeczny ratusz poinformował, że w latach 2021-2022 firma wymieni oprawy oświetleniowe we wszystkich dzielnicach Warszawy. Chodzi o całe urządzenia - źródło światła i obudowę - zamontowane na szczycie słupa latarni. Lampy sodowe zostaną zastąpione oświetleniem LED.

"Po raz kolejny Warszawa jest na czele, jeśli chodzi o poprawę jakości życia w mieście z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - nie gadżetów, ale elementów Smart City, z których mieszkańcy skorzystają w praktyce. Po raz kolejny też stolica korzysta z innowacji stworzonych w Polsce. Warto przypomnieć, że jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zdalnej kontroli strefy płatnego parkowania, funkcjonujący w Warszawie od roku, jest dziełem lokalnej firmy Smart Factor" - przekazali urzędnicy.

Z kolei, jak zauważył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podpisywana w środę umowa to dla Warszawy ogromne korzyści, zarówno finansowe, jak i te związane z ochroną środowiska.

W całej Warszawie jest w sumie ok. sto tysięcy latarni. Zarząd Dróg Miejskich odpowiada za około połowę z nich. Pozostałe należą do dzielnic i oświetlają mniejsze uliczki. Zmiany dotyczą wszystkich latarni należących do ZDM, które jeszcze nie zostały zmienione. Według informacji przekazanych przez warszawski ratusz obecnie roczny rachunek ZDM za światło do wspomnianych latarni (zużywają 51,1 GWh energii) wynosi ok. 27 mln zł. Po zmianach zużycie energii urzędnicy szacują na 18 GWh, co powinno kosztować poniżej 10 mln zł rocznie.

"Warszawę - nie tylko ZDM, ale też np. Tramwaje Warszawskie czy Metro Warszawskie - bardzo dotknęły rosnące ceny prądu. Jeszcze w 2018 r. 1 GWh energii potrzebnej do oświetlania ulic kosztowała nas ok. 450 tys. zł brutto. W 2021 r. będzie to ok. 530 tys. zł brutto. Wprowadzona w tym roku opłata mocowa, tylko dla ZDM, to dodatkowe 1,4 mln zł po stronie kosztów. W tej sytuacji szukamy oszczędności nie tylko dlatego, że dość szybko tym skorzystamy. Dzisiejszy wydatek to dla stolicy konieczność, żeby umknąć z pułapki galopujących cen prądu" - podał ratusz.

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego podpisana w środę umową to odpowiedź na wciąż zmieniające się ceny prądu. "Postanowiliśmy inwestować w energooszczędne rozwiązania. To nie tylko nowe oprawy oświetleniowe, ale też zakup nowoczesnych składów dla metra, tramwajów i SKM czy opracowywanie specjalistycznych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię" - powiedział prezydent Trzaskowski.

Kompleksowa wymiana latarń ma też poprawić bezpieczeństwo, bo nowe lampy będą jaśniejsze, będą miały ustandaryzowaną temperaturę barwową (3000K, na masztach 4000K). Pozwolą również na precyzyjne ukierunkowanie strumienia światła.

Oprawy nowego oświetlenia mają być również ergonomiczne, modułowe, zaprojektowane pod kątem łatwej obsługi, z możliwością otwarcia i wymiany bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Wykonawca zamontuje, także system zdalnej kontroli funkcjonowania i inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego. To oznacza, że jeśli latarnia się zepsuje, natychmiastowo dowie się o tym kontroler w ZDM-ie, jeszcze zanim mieszkańcy to zauważą i zdążą nam to zgłosić. ZDM co roku na konserwację latarni wydaje ok. 10 mln zł, obsługując ok. 12 tys. zgłoszeń. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ mark/