REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ratusz w Cieszynie odzyska dawny blask

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2021 11:02
Ratusz w Cieszynie odzyska dawny blask
Rozpisano przetarg na remont Ratusza w Cieszynie. Fot. Shutterstock

Samorząd Cieszyna chce w listopadzie ogłosić przetarg na wykonanie pierwszego etapu renowacji XIX-w. Ratusza. Objąć on ma remont wieży oraz ponowne umieszczenie na jej szczycie złamanej cztery lata temu iglicy – dowiedziała się PAP w magistracie w Cieszynie.

REKLAMA

"Oczekujemy na uprawomocnienie się pozwolenia ma budowę. W listopadzie planujemy ogłosić przetarg na realizację pierwszego etapu. Wyłoniony wykonawca określi termin realizacji prac, ale zakładamy, że rozpoczną się one w pierwszym kwartale 2022 r." - poinformowała w niedzielę PAP rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara.

Rzecznik dodała, że w kolejnych latach planowana jest też m.in. renowacja elewacji budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa windy, która umożliwi dostęp do ratusza niepełnosprawnym i dostosowanie obiektu do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Metalowa iglica z ratuszowej wieży została złamana podczas wichury w 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie