×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ratusz w Sławkowie już oficjalnie zabytkiem

  • Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
  • 14 kwi 2022 14:55
Ratusz w Sławkowie już oficjalnie zabytkiem
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach /M. Bulsa
Ratusz w Sławkowie już oficjalnie zabytkiem
Ratusz w Sławkowie już oficjalnie zabytkiem
Ratusz w Sławkowie już oficjalnie zabytkiem

Do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego został wpisany budynek ratusza w Sławkowie - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

REKLAMA

Miasto Sławków posiada średniowieczny rodowód, a do dziś zachował się czytelny układ urbanistyczny całego założenia (dobrze zachowana szachownicowa siatka ulic oraz duży plac rynkowy). Dominantę placu rynkowego stanowi obiekt ratusza – siedziby władz miasta. W II poł. XVIII w. (zapewne po 1781 r.) wzniesiono parterowy obiekt ratusza (murowany; w starszej literaturze uważano, że był obiektem drewnianym) o wysokim dachu łamanym, polskim. Obiekt powstał na rzucie prostokąta, z murowanym fundamentem oraz charakterystyczną - usytuowaną centralnie - wieżyczką. Najpewniej na początku XX w. uznano, że budynek jest niewystarczający, co skutkowało jego bardzo gruntowną modernizacją. W 1905 r. nadbudowano piętro zachowując wieżyczkę wieńczącą kalenicę. Około 1960 r. na wieży ratusza zainstalowano zegar. W czasach PRL-u obiekt zajmowała m.in. placówka pocztowa - podał katowicki urząd.

Obecnie budynek ratusza to obiekt zlokalizowany w centralnym punkcie placu rynkowego, z elewacją frontową i głównym wejściem od strony północnej. Zwarta bryła została nakryta czterospadowym dachem (blacha) o drewnianej konstrukcji więźby, z usytuowaną w kalenicy drewnianą wieżyczką. Elewacja frontowa 5-osiowa, z ryzalitem na osi centralnej, zwieńczonym trójkątnie. Usytuowano w nim wejście główne oraz zadaszony taras na wysokości piętra. Elewacja tylna 5-osiowa, z wejściem na osi środkowej. Elewacje boczne 3-osiowe. Na elewacjach bocznych i tylnej zastosowano blendy. Detal architektoniczny w postaci tynkowanych pól w kształcie rombów między oknami parteru i piętra, a także między-kondygnacyjnego gzymsu oraz gzymsu wieńczącego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie