REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rekomendacja Warszawska ws. odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury - przyjęta

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2018 11:40
fot. pixabay.com

Przyjęciem Rekomendacji Warszawskiej - wyznaczającej standardy działania przy odbudowie i rekonstrukcji dziedzictwa kultury - zakończyła się na Zamku Królewskim w Warszawie międzynarodowa konferencja nt. odbudowy światowego dziedzictwa.

REKLAMA

Trzydniowe spotkanie (6-8 maja) odbywające się pod hasłem "The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction" z udziałem światowej klasy ekspertów m.in. z ICOMOS, ICCROM i UNESCO, zgromadziło ponad 200 gości reprezentujących wszystkie regiony świata.

MKiDN podało, że w Rekomendacji Warszawskiej odwołano się do przykładu i doświadczeń związanych z odbudową Warszawy po II wojnie światowej. "W uznaniu dla heroizmu i poświęcenia polskiego społeczeństwa, które pełne determinacji odbudowało stolicę, historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r." - napisano.

Ministerstwo kultury poinformowało, że dokument zawiera dziesięć zasad postępowania, jakimi należy kierować się w procesie odbudowy miast, rekonstrukcji zniszczonych obiektów czy zespołów zabytkowych. Dotyczą przede wszystkim samego procesu odbudowy tkanki miejskiej czy rekonstrukcji zniszczonych zabytków.

Eksperci zwrócili w rekomendacji między innymi uwagę na konieczność: uwzględnienia potrzeb lokalnej społeczności, które doświadczyły traumy utraty swojego dziedzictwa, historii i tożsamości, a także podjęcia działań, pozwalających na odzyskiwanie przez nią pamięci, tożsamości oraz umożliwienia pojednania; gromadzenia i analizowania dokumentacji z okresu przed zniszczeniem, a w trakcie odbudowy tworzenia na bieżąco dokumentacji przy wykorzystaniu najnowszych technologii; planowania długoterminowej strategii odbudowy historycznego krajobrazu miejskiego na wielu płaszczyznach.

Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Domem Spotkań z Historią i Centrum Interpretacji Zabytku.

Patronem medialnym konferencji była m.in. Polska Agencja Prasowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie