W drugiej połowie br. powinna się rozpocząć gruntowna konserwacja reliktów łaźni w byłym obozie Auschwitz I, w której Niemcy dokonywali m.in. selekcji więźniów skazując na śmierć niezdolnych do pracy - podał w środę rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Jak poinformował rzecznik, najprawdopodobniej w drugim kwartale roku muzeum ogłosi przetarg nieograniczony, w którym wyłoniony zostanie wykonawca. "Rozpoczęcie prac konserwatorskich planujemy na drugą połowę roku" - dodał Bartyzel.
Muzeum przygotowało już dokumentację projektową, budowlaną i konserwatorską. Zgromadziło też niezbędne pozwolenia.
Relikty łaźni znajdują się między blokami 1 i 2 w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. To miejsce w czasie wojny pełniło różne funkcje. Najpierw mieściła się tam kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia, w której m.in. esesmani przeprowadzali selekcje. Więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych. Do dziś przetrwały m.in. kominy, zbiorniki na wodę oraz posadzka.
Bartyzel przypomniał, że w 2015 r. konserwatorzy zabezpieczyli relikty łaźni przed degradacją.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes