REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Relikty łaźni w byłym obozie Auschwitz podlegną konserwacji

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2018 10:36
Relikty łaźni w byłym obozie Auschwitz podlegną konserwacji
fot. unsplash

W drugiej połowie br. powinna się rozpocząć gruntowna konserwacja reliktów łaźni w byłym obozie Auschwitz I, w której Niemcy dokonywali m.in. selekcji więźniów skazując na śmierć niezdolnych do pracy - podał w środę rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik, najprawdopodobniej w drugim kwartale roku muzeum ogłosi przetarg nieograniczony, w którym wyłoniony zostanie wykonawca. "Rozpoczęcie prac konserwatorskich planujemy na drugą połowę roku" - dodał Bartyzel.

Muzeum przygotowało już dokumentację projektową, budowlaną i konserwatorską. Zgromadziło też niezbędne pozwolenia.

Relikty łaźni znajdują się między blokami 1 i 2 w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. To miejsce w czasie wojny pełniło różne funkcje. Najpierw mieściła się tam kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia, w której m.in. esesmani przeprowadzali selekcje. Więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych. Do dziś przetrwały m.in. kominy, zbiorniki na wodę oraz posadzka.

Bartyzel przypomniał, że w 2015 r. konserwatorzy zabezpieczyli relikty łaźni przed degradacją.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie