×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont Kanału Łuczańskiego rozpocznie się już niebawem

  • Autor: PAP
  • 16 sty 2023 13:56
Remont Kanału Łuczańskiego rozpocznie się już niebawem
Remont Kanału Łuczańskiego rozpocznie się już niebawem, fot. shutterstock

23 stycznia rozpocząć mają się prace przy remoncie Kanału Łuczańskiego w Giżycku - podały w poniedziałek Wody Polskie. Przedsięwzięcie ma kosztować blisko 68 mln zł, a remont ma się zakończyć pod koniec roku.

REKLAMA

- Taka jest deklaracja wykonawcy remontu, że 23 stycznia ma tam wjechać sprzęt i będzie sukcesywnie rozpoczynać te prace - przekazała Joanna Szerenos-Pawilcz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Jak dodała, termin zakończenia tej inwestycji wyznaczono na koniec listopada 2023 roku. Ze względów bezpieczeństwa, na czas prac remontowo-budowlanych Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej. Szczegółowe informacje będą podawane w komunikatach nawigacyjnych.

Remont kanału obejmie budowę umocnień brzegowych, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Na obu brzegach, co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu.

Powstaną też nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału, polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości 1,6 m.

Remont obejmie również wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany. Całkowity koszt prac to blisko 68 mln zł.

To kolejny mazurski kanał, który będzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej oddano do użytku kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuowane są prace przy modernizacji kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy i stopnia wodnego w Karwiku. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I.

Łączna wartość inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie w regionie to ponad 300 mln zł, a dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie