REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Remont muzeum w dawnym hitlerowskim więzieniu na Radogoszczu. W planach nowe wystawy

  • Autor: PAP
  • 22 maj 2018 10:29
fot. pixabay.com

Rozpoczęły się prace remontowe w dawnym hitlerowskim więzieniu na łódzkim Radogoszczu. Kosztem ponad 8 mln zł mieszczący się tam oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych przejdzie gruntowną modernizację; powstaną też nowe ekspozycje. Architekt projektu Karolina Taczalska tłumaczyła, że idea rewitalizacji zakłada maksymalne zachowanie i dostosowanie zabytkowej tkanki do potrzeb wystawienniczych placówki.

REKLAMA

O początku robót, które mają potrwać do końca listopada br. poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie placówki.

"Obecnie we wszystkich naszych muzeach trwają lub zakończyły się prace remontowe, które poprawiają walory ekspozycji, komfort zwiedzających, ale również warunki pracy i przechowywania zbiorów. Tu - przy ul. Zgierskiej - zmieni się wszystko" - powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Zaznaczył, że gruntowny remont przejdzie też budynek wystawienniczy, w którym historycznie znajdowała się łaźnia, a po zakończeniu prac pojawią się nowe ekspozycje.

"Już w grudniu będziemy mogli mówić, że jest to muzeum niezwykłe i nowoczesne. Będzie to miejsce, które warto odwiedzić" - podkreślił wiceprezydent.

Architekt projektu Karolina Taczalska tłumaczyła, że idea rewitalizacji zakłada maksymalne zachowanie i dostosowanie zabytkowej tkanki do potrzeb wystawienniczych placówki. Zakres prac obejmie także modernizację dziedzińca oraz sarkofagu z prochami ofiar masakry.

Istotną częścią inwestycji jest dostosowanie przestrzeni wystawienniczej do nowej ścieżki ekspozycyjno-edukacyjnej. Główna sala będzie odwzorowywała ul. Piotrkowską z okresu II wojny światowej, ukazując specyfikę okupacyjną Kraju Warty. Sale poboczne będą zaś dotyczyły samego miejsca - początków więzienia, za co można było tutaj trafić, kto tutaj przebywał, kim byli oprawcy oraz tragiczny epilog z 17 na 18 stycznia 1945 r., czyli spalenie więzienia. Wystawa ma mieć nowoczesną, interaktywną formę. Znajdą się na niej m.in. pamiątki po więźniach, zdjęcia, archiwa, makiety oraz eksponaty z życia codziennego łodzian z czasu II wojny światowej.

Jak poinformował dyrektor muzeum Jacek Wawrzynkiewicz, koszt inwestycji to 8,5 mln zł. Część środków zostanie przeznaczona na prace na Stacji Radegast, która m.in. zostanie dostosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Modernizacja tego oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych rozpocznie się w późniejszym terminie.

Połowa funduszy pochodzi z unijnego dofinansowania, a pozostała część z budżetu miasta oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więzienie na Radogoszczu Niemcy utworzyli w 1940 r. w byłej fabryce włókienniczej Samuela Abbego. Najpierw funkcjonował w niej hitlerowski obóz, a następnie więzienie policyjne.

W latach 1940-41 trafiali do niego głównie Polacy masowo wysiedlani ze swoich gospodarstw. Od połowy 1942 r. Radogoszcz był przede wszystkim więzieniem przejściowym dla mężczyzn, których wysyłano do więzień, obozów pracy karnej lub obozów koncentracyjnych.

Na kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łodzi, w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., Niemcy podpalili więzienne budynki. W płomieniach zginęło ok. 1,5 tys. osób. Uratowało się ok. 30 więźniów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie