×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont największej świątyni luterańskiej w Polsce

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 30 lip 2018 09:47
  • Zaktualizowano: 30 lip 2018 09:48
Remont największej świątyni luterańskiej w Polsce
fot. pixabay.com

Rozpoczął się remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce. Prace potrwają cztery lata. Ich koszt to 20,8 mln zł - dowiedziała się w poniedziałek PAP od proboszcza miejscowej parafii ks. Janusza Sikory.

REKLAMA

"Zaczęliśmy od odkopywania fundamentów, które zostaną wzmocnione. Skuwane są też tynki zewnętrzne. Wewnątrz kościoła, w części za ołtarzem, konserwatorzy również usuną tynk, aby osuszyć zawilgocenia" - powiedział ks. Sikora.

Dodał, że podczas prac - oprócz wzmocnienia fundamentów - powstanie też odpowiednie odwodnienie wokół nich. Położone zostaną nowe tynki i wymienione wszystkie okna, których jest 54.

Jak wyjaśnił ks. Sikora remont jest niezbędny. Na murach XVIII-w. budynku pojawiły się pęknięcia murów i zawilgocenia.

Koszt remontu wyniesie ponad 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel pieniądze z UE w wysokości 17,6 mln zł.

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża liczy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie