REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Remont siedziby bielskiego Studia Filmów Rysunkowych tuż tuż

  • Autor: PAP
  • 04 cze 2018 12:45
fot. shuttertsock

1 lipca rozpocząć się ma remont zabytkowej willi Juliusza Rotha w Bielsku-Białej, w którym siedzibę ma Studio Filmów Rysunkowych – podała wytwórnia. Renowacja obiektu jest początkiem tworzenia w oparciu o Studio interaktywnego Centrum Bajki i Animacji.

REKLAMA

Wytwórnia wyłoniła już w przetargu wykonawcę prac. "Do 14 czerwca nastąpi podpisanie umowy. Zgodnie z harmonogramem prace mają ruszyć 1 lipca i potrwają niespełna rok. Pieniądze na inwestycję zabezpiecza ministerstwo kultury. Wicepremier Piotr Gliński przeznaczył na to 3,5 mln zł" - poinformowała bielska wytwórnia.

Remont willi Rotha wykona Poznański Instytut Technologii Konserwacji Zabytków.

Piotr Płatek, który w bielskim Studiu odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do uruchomienia drugiego etapu tworzenia Centrum. W drugiej połowie roku wytwórnia wystąpi o dofinansowanie w wysokości 20 mln zł w ramach tzw. funduszy norweskich.

Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki" powstać ma do 2021 r. Będzie połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Powstanie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, z którego pochodzą m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

W willi, która przejdzie remont, znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów. Obok niej powstanie nowy gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie