REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Remont warszawskiego drewniaka dobiega końca

  • Autor: UM Warszawa
  • 18 lis 2021 11:59
Remont warszawskiego drewniaka dobiega końca
Końca dobiega nadzorowany przez konserwatora zabytków remont drewniana przy ul. Środkowej 9 w Warszawie. fot. UM Warszawa

Jak informuje UM Warszawa, końca dobiega nadzorowany przez konserwatora zabytków remont drewniana przy ul. Środkowej 9 w Warszawie.

REKLAMA

  • Skomplikowany remont drewniaka przy ul. Środkowej 9 dobiega końca.
  • XIX-wieczny budynek, który od lat trzydziestych XX w. służył Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Ulicy, ponownie będzie do dyspozycji warszawskiej młodzieży.
  • Najbliższe otoczenie parterowego budynku przy ul. Środkowej 9 nabrało prawdziwie nowoczesnego wymiaru, a wnętrze odzyskało urok i blask nie tracąc przy tym historycznego charakteru. 
  • Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

Już wkrótce po kilkuletniej przerwie do drewnianego domku wrócą zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez oddział Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.

Prócz pieczołowicie odtworzonych elewacji z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien, na uwagę zasługuję strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Mury te ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową – odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Z kolei parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę.

Dzięki staraniom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków udało się zachować elementy oryginalnej więźby dachowej i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi.

Na dziedziniec prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie