×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Renowacja bielskiego Teatru Polskiego tuż tuż

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2018 11:28
fot. pixabay.com

Renowacja budynku Teatru Polskiego w Bielsku-Białej rozpocznie się w najbliższych dniach – poinformował dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz. Blask odzyska m.in. fasada zabytkowego budynku, wymienione zostaną schody frontowe i odświeżona duża scena.

REKLAMA

Jak powiedział Mazurkiewicz wymieniona zostanie też podłoga na małej scenie, a pomieszczenia techniczne w budynku głównym otrzymają wentylację. Odświeżone zostanie foyer. Powstanie nowe oświetlenie zewnętrzne. Prace zostały rozpisane na dwa lata. Podczas obecnych wakacji nie uda się ich zakończyć. Będą kontynuowane latem przyszłego roku.

Piotr Ryncarz, który w bielskim teatrze odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że prace będą kosztowały blisko 1,3 mln zł, z czego ok. 840 tys. zł pochodziło będzie z funduszy UE. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu bielskiego magistratu, który zapewnił pieniądze na wkład własny.

Teatr dzięki dotacji chce sfinansować też działania rozszerzające ofertę kulturalno-edukacyjną. To m.in. propozycje zwiedzania teatru i działań aktywizujących widzów, żeby przychodzili nie tylko na spektakle, ale także by zobaczyć zabytkowy budynek.

Mazurkiewicz przypomniał, że teatr jest bardzo popularny wśród bielszczan. W minionym sezonie artystycznym spektakle Teatru Polskiego obejrzało ponad 93,8 tys. To absolutny rekord w historii sceny.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie